İstanbul'da 'Damla Sulama' Dönemi Başlıyor

İstanbul'da 'Damla Sulama' Dönemi Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), park ve bahçelerde 'damla sulama' döneminin başladığını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), park ve bahçelerde 'damla sulama' döneminin başladığını açıkladı. Damla sulama yönteminin, Bostancı ile Tuzla arasında yaklaşık 17 km uzunluktaki tüm orta refüjlerde kullanılmaya başlandığı belirtildi.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de ilk defa orta refüjlerde güvenlik, su ve enerji israfını önlemek için ‘Toprak Altı Damla Sulama Sistemi’ ne geçiliyor. Yeni uygulama ile önemli ölçüde kaynak israfının önüne geçileceği ifade edildi.

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar kapsamında, toprak altı damla sulama sistemi Bostancı ile Tuzla arasında yaklaşık 17 km uzunluktaki tüm orta refüjlerde kullanılmaya başlandığı belirtildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Meydan ve orta refüjlerde yaygın olarak kullanılan Spring sistemde, rüzgârın da etkisiyle suyun savrularak yola akması ıslak ve kaygan zemin oluşmasına neden oluyordu. Toprak altı damla sulama sistemi bitki ihtiyacı olan su ve bitki besin elementlerinin köke en yakın noktadan ulaştırılıyor. Direkt olarak köklere ulaştırılan su-gübre solüsyonu ile de verimlilik artırılıyor. Diğer sulama yöntemlerine göre daha etkili olan sistem, rüzgar, yağmur ve güneş gibi çevresel faktörler dolayısıyla zarar gören sulama ekipmanlarını yerin altına alınması ile ekipman zayiatını da ortadan kalkıyor. Proje diğer ana yollar orta refüjlerde de uygulanmaya başlanacak.”
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.