İşsiz kalma korkusu çalışanları sardı! Türkiye 8. sırada

İşsiz kalma korkusu çalışanları sardı! Türkiye 8. sırada

İşsizlik rakamlarının açıklanmasının ardından Dünya Ekonomik Forumu (WEF)'ten yeni bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmaya göre Türkiye'de çalışan işçilerin yüzde 60'ı işini kaybetmekten korkuyor.

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) 27 ülkede yürüttüğü yeni çalışma ile dünya genelinde çalışan işçilerin gelecekten beklentilerini araştırdı. 

İŞÇİLER SALGINDANDAN ÇOK İŞSİZ KALMAKTAN KORKUYOR

Dünya ekonomisini felç eden koronavirüs döneminde ülkelerin uyguladığı ekonomik tedbirlerin iflasları ötelese de zombi şirketlerin sayısının giderek çoğalması büyük endişeye sebep oluyor. Uluslararası kuruluşlara göre iflasların önemli bir kısmının 2020 yılı sonunda ve 2021 yılının ilk yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. Dolayısıyla işini kaybetme endişesi en az koronavirüs korkusu kadar çalışanları etkisi altına almış durumda. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) çalışmasına göre, ekonomideki küçülmeyle birlikte aynı oranda iflaslar da artıyorsa işsizlik 3 kat daha fazla oluyor. Yeni firmaların iflas edenlerin yerini alması ise 2-3 yılı buluyor. BIS eylülde yayımladığı “Zombi Şirketler: Anatomisi ve Yaşam Döngüsü” başlıklı raporunda, 1980'li yıllarda toplamdaki payı yüzde 4 olan zombi şirketlerin oranının 2017 yılına gelindiğinde yüzde 15'e yükseldiğini vurguluyor.

YÜZDE 64 KORKU İÇİNDE

Araştırma şirketi Ipsos'un 27 ülkeden 12 bin çalışanla yaptığı araştırmaya göre, işini kaybetme korkusu yaşayanların yüzde 17'si “çok endişeli”, yüzde 37'si ise “biraz endişeli” olduğunu ifade ediyor. Yapılan ankete göre, Türkiye'de ise çalışanların yüzde 64'ü işini kaybetme endişesi korkusu yaşıyor. Bu oranla Türkiye, 27 ülke arasında endişenin en yüksek olduğu 8'inci ülke konumunda yer aldı.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 19'U ENDİŞELİ

Araştırmaya göre, Türkiye'de çalışanların yüzde 19'u 'çok endişeli', yüzde 45'i 'biraz endişeli' olduklarını ifade etti. Çalışanların yüzde 26'sı 'çok endişeli olmadıklarını', yüzde 10'u ise 'hiç endişe duymadıklarını' söyledi.

Sözcü'den Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre, önümüzdeki 12 ay içinde iş kaybı endişesi olanların oranı ise  Rusya'da yüzde 75, İspanya'da yüzde 73 ve Malezya'da yüzde 71 düzeyine çıkıyor. Almanya'da ankete katılanların sadece yüzde 26'sı önümüzdeki 12 ayda işini kaybetme korkusu yaşarken, endişenin en az olduğu diğer ülkeler arasında İsveç (yüzde 30), Hollanda (yüzde 36) ve Amerika Birleşik Devletleri (yüzde 36) yer alıyor. Araştırmaya göre, çalışanların üçte ikisi mevcut işverenleri aracılığı ile geleceğin işleri için kendilerini geliştirebileceklerini söylüyor. 27 ülkede yeni becerileri mevcut işinde geliştirebileceklerini söyleyenlerin en yaygın olduğu üç ülke ise sırasıyla İspanya (yüzde 86), Peru (yüzde 84) ve Meksika (yüzde 83).

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.