İsrail hesap verecek

İsrail hesap verecek

Mavi Marmara Gemisinde bulunan ve İsrailin müdahalesine maruz kalan Latif Selvi, İsrailin bu saldırının ve 9 şehidin hesabını vereceğine inancının tam olduğunu söyledi

İHH İnsanı Yardım Vakfı’nın organize ettiği programla İsrail işgali altında bulunan Filistin halkına yardım amacı taşıyan “Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” filosu 36 ülkeden 700’ün üzerinde aktivistin bulunduğu 8 gemiyle yola çıkmıştı. 31 Mayıs 2010 tarihinde uluslararası sularında seyir halindeki filoya İsrail tarafından müdahale edilmişti. Mavi Marmara Gemisi’nde bulunan 577 kişi saldırıya uğramış, 9 kişi şehit edilmiş ve yüzlerce kişi yararlanmıştı. Mavi Marmara Gemisi’nde bulunan ve işgale maruz kalan Memur-Sen İl Temsilcisi Latif Selvi, Mavi Marmara baskının birinci yıl dönümünde yaşadıklarını ve Filistin’in durumunu hakkında bilgi verdi. Öncelikle geminin yardım amaçlı yolda olduğunun unutulmaması gerektiğini aktaran Latif Selvi, “Filistin yıllardır işgalci İsrail tarafından işgal ve ambargo altında. Gazze’nin çevresi duvarlarla örülmüş durumda. İnsani yardım filosu ile ambargo altında bulunan, en temel insani ihtiyaçların bile karşılanamadığı ve İsrail saldırılarıyla tamamen yerle bir edilen 1.5 milyonluk Gazze için yeni bir yardım koridoru oluşturmak hedefleniyordu. Bu şekilde uzun süredir mahrumiyet içerisinde yaşayan Gazze halkının biraz olsun rahatlatılması amaçlanmaktaydı. Gazze’ye ulaşacak olan bu filonun taşıdığı yardım malzemeleri ile Gazze halkının temel ihtiyaçları karşılanacak, hastalar tedavi edilecek, İsrail saldırıları ile yerle bir olan okul, hastane ve sağlık merkezleri yeniden inşa edilecekti. Ancak İsrail tarafından yapılan müdahale ile yolumuz engellendi” dedi.

‘MAVİ MARMARA FİLİSTİN DEVLETİNİN KİLOMETRE TAŞI OLACAK’

Mavi Marmara baskınında çok elem olayların yaşandığını aktaran Selvi, “İsrail’in Filistin ve Mavi Marmara Gemisi’ne müdahalesi hiçbir hukuk kuralına sığmaz. Filistin’de kaç milyon insan öldürüldü. Mavi Marmara Gemisi’nde 9 insan şehit edildi. İsrail elbet bunların hesabını verecektir. Buna inancım tam. Mavi Marmara Gemisi müdahalesi sonrası Filistin’e yardımlar hızlandı. Yaşanan elem olay öylece unutulup yok olmadı. Şu an Gazze’ye yardımlar gidiyor. İsrail’in ambargosu kırılmış durumda. Biz amacımıza ulaştık. Filistinli kardeşlerimize yardım götürülebiliyor. Ama 9 güzel insanı şehit verdik. Bu kanda yerde kalmayacaktır” diye konuştu.

Kudüs veya Filistin Bağımsız Devlet kurulduğunda Mavi Marmara müdahalesinin bu ülkenin kurulmasında önemli kilometre taşı olacağını da dile getiren Latif Selvi, sözlerini şöyle tamamladı: “Mavi Marmara müdahalesi dünyanın hain saldırılarından birisidir. Seyir halindeki gemiye üstelik uluslararası sularda haksız ve haince saldırı olmuştur. Biz yardım malzemesi taşıdık diye bu yapıldı. Amacımız Filistinli kardeşlerimize yardımdı bunu o gün yapamadık ama şimdi daha büyüğünü yapıyoruz. Gelecek günlerde ve aylarda daha büyük yardım malzemeleriyle tekrardan Filistin’e yola çıkılacaktır. Bu da amacımızın ebedi olduğunu göstermektedir.”

MUSTAFA AKÇA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.