Isparta'nın İhracatı 1 Milyar Dolara Ulaştı

Isparta'nın İhracatı 1 Milyar Dolara Ulaştı

Isparta, 2013’ün ilk 6 ayında bir milyar dolarlık ihracat hedefine ulaştı. Sanayisi ve tarımı her geçen gün artan Isparta’da 2013 yılının ilk 6 ayında 476 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Isparta, 2013’ün ilk 6 ayında bir milyar dolarlık ihracat hedefine ulaştı.

Sanayisi ve tarımı her geçen gün artan Isparta’da 2013 yılının ilk 6 ayında 476 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Antalya’da yapılan Akdeniz Bölge İhracat rakamlarını basın toplantısında ortaya çıkan bu sonuç, iş çevrelerini sevindirdi. Antalya, Burdur ve Isparta illerinin Haziran 2013'in ilk 6 aylık ihracat rakamının 479 milyon dolar olduğunu kaydeden yetkililer, 2013 hedefi olan 1 buçuk milyon dolar ihracat rakamının yarısını elde ettiklerini belirtti.

Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, "İlk 6 aylık döneme baktığımızda 354 milyon dolar ile en büyük ihracatı tarım sektörü oluşturuyor. Antalya bölgesinde, seracılık hem Türkiye hem de Avrupa açısından oldukça önemli bir noktada ve ciddi bir potansiyele sahip, toplam tarımsal üretim meyve sebze üretimi anlamında Türkiye, Avrupa'da birinci, dünyada ise dördüncü sırada yer alıyor. Bölgemiz ihracatından ilk 6 aylık dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün 142,8 milyon dolar ile domates olmuştur. Bunu sırayla çimento, mermer, ham plakalar, biber, işlenmiş mermer, kiraz, ağaç ve ağaç ürünleri ve alüminyum külçe takip etti. Dış pazarlarda yaşanan büyük olumsuz gelişmelere rağmen istikrarlı bir şekilde ihracat gerçekleşmesi büyük bire başarı hikayesidir." şeklinde konuştu.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.