Islamforum, 10. Yılını Müzede Kutladı

Islamforum, 10. Yılını Müzede Kutladı

Islamforum, Düren LeopoldHoesch Müzesi’nde 10. yılını kutladı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile açılan programda ilk konuşmayı müze müdürü Renate Goldmann yaptı.

Islamforum, Düren LeopoldHoesch Müzesi’nde 10. yılını kutladı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile açılan programda ilk konuşmayı müze müdürü Renate Goldmann yaptı. Goldmann, böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Programa katılan Düren Belediye Başkanı Paul Larue ise böyle bir organizasyonun Düren'de gerçekleşmesinin önemine değindi. Islamforum’un Almanya’da üstlendiği rol hakkında konuşan Kültürlerarası Konsey Başkanı Jürgen Miksch ise Islamforum’un kurulduğundan bugüne kadar camilerin entegrasyona büyük destek sağladıklarını belirtti.

Konuşmasında Müslümanlara karşı geliştirilen önyargılara da değinen Miksch, Müslümanlarda antisemitizmin yoğun olduğu yönündeki iddianın yanlış olduğunu söyledi. Almanya genelinde sadece iki camide böyle bir faaliyette bulunulduğuna işaret eden Miksch, "İslami terör diye bir şey olamaz. Terörü ne İsa, ne Musa, ne de Muhammed tasvip etmez." dedi.

Programda entegrasyondan Sorumlu Sybille Haussmann'ın moderatörlüğünde bir panel de gerçekleştirildi. Protestan Cemaati temsilcisi Dirk Siedler, "2003 senesinde aramızda aracılar vardı; birbirimizi tanımamız için aracıları aradan kaldırdık; iyide yaptık." diyerek diyalogda gelinen noktaya işaret etti.

İslamforum Başkanı Soheer Al-Halabi ise İslamforum kapsamında yaptıkları işlerden kendisini sorumlu ve görevli hissettiğini söyledi. Al-Halabi, bu tür organizasyonların çoğalmasını istediğini söyledi.

Sybille Haussmann'a İslamforum’u on senedir desteklediği için teşekkür eden Al-Halabi, yeni neslin yapılanların güzel şeyler olduğunu söylediklerini, fakat bu tür organizelerde yer almak istemediklerini de ekledi.

Program aralarında Abdo Kabani udu ile müzik icra ederken, İslamforum’da on yılın sergilendiği tanıtım defteri gelen konuklara takdim edildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.