İşkur'a giden özürlüye maaş

İşkur'a giden özürlüye maaş

Yönetmelikte yapılan değişiklikle Türkiye İş Kurumunca düzenlenen meslek kurslarına katılan özürlü kişilerin 2022 Sayılı Kanundan doğan haklarını kaybetmelerinin önüne geçildi.

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ortak çalışmalarıyla, 08.06.2011 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları İle Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik”te bazı değişiklikler yapılmıştır.

Değişiklikle birlikte, Türkiye İş Kurumu’nca düzenlenen meslek kurslarına katılan özürlü kişilerin 2022 Sayılı Kanun’dan doğan haklarını kaybetmelerinin önüne geçilmiştir.

Ayrıca 6111 sayılı Kanun ile yersiz ödenen aylıkların yüzde 50 fazlasıyla geri alınması uygulaması da yeniden düzenlenerek, geri ödeme uygulamasında bu tutarların Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranları hesaplanarak geri ödenmesi kararlaştırılmıştır.

“5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu”n 5. Maddesi’nde kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen “6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un 24. maddesi ile yapılan düzenleme çerçevesinde Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimlerine katılan kursiyerler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmış olup, Yönetmelik’te yapılan son değişiklik neticesinde; geçici nitelikte olan bu kurslara katılan özürlülerin 2022 sayılı Kanun’dan doğan haklarını kaybetmemeleri sağlanmıştır

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.