İsdemir Grevi Mutlu Sonla Bitti

İsdemir Grevi Mutlu Sonla Bitti

İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda (İSDEMİR) 15 Temmuz’da başlayan grev mutlu sonla bitti.

İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda (İSDEMİR) 15 Temmuz’da başlayan grev mutlu sonla bitti. Yetkili sendika Çelik-İş ile fabrika arasında aracılık yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Yaptığımız çalışmalar neticesinde bugün mutlu sona ulaşmış bulunuyoruz. Grev bugün son bulmaktadır." diye müjde verdi. Hatay Milletvekili olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin de 15 Temmuz’da başlayan grevin bugün sonuçlandığını belirterek, anlaşmanın 5 bin 760 işçiye hayırlı olmasını diledi. Ergin, bayrama bu anlaşmayla girilmesinin çalışanlara ve bölgeye ayrı bir heyecan getireceğini bildirdi.

        İSDEMİR’de 15 Temmuz’da başlayan grev tarafların anlaşması ile sona erdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ile Adalet Bakanı Ergin’in aracılık ettiği antlaşma Hak-İş Konfederasyonu ile İSDEMİR yetkilileri arasında imzalandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Çelik, 5 bin 760 işçinin çalıştığı İskenderun Demir Çelik AŞ ile ilgili yetkili sendika olan Çelik-İş 15 Temmuz 2013 tarihinde başlattığını hatırlatarak, talep doğrultusunda aracılık yaptıklarını söyledi. Adalet Bakanlığı’nın da girişimleri ile yapılan çalışmalar neticesinde bugün mutlu sona ulaşıldığını açıkladı.

        "YOLUN ÇIKIŞ NOKTASI DİYALOG"

        Grevin bugün sona erdiğini bildiren Çelik, "Çalışanlarla, İskenderun’da yaşayan ailelere ve Çeliş-İş sendikası ile İskenderun Demir Çelik’e hayırlı olsun. Yolun çıkış noktası diyalog. Planladığı süre içerisinde taraflar atması gereken adımları attılar." diye konuştu.

        "BAYRAMA BU ANLAŞMA İLE GİDİLMESİ BÖLGEDE HEYECAN YARATACAK"

        Adalet Bakanı Ergin de şu anda İskenderun Demir Çelik’te 15 Temmuz’da başlayan grevin sonuçlandığını kaydederek, bu anlaşmanın hem İSDEMİR için hem de orada çalışan 5 bin 760 işçi için hayırlı sonuçlar doğuracak bir noktaya geldiklerini dile getirdi. Bu uzlaşmanın farklı bir anlamının da olduğuna işaret eden Ergin, "Birkaç gün sonra mübarek Ramazan Bayramı teşrif edecek. Bayrama da bu anlaşmayla girilmesi bölgeye ve çalışanlara ayrı bir heyecan yaratacağına inanıyorum." dedi.

        HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Adalet Bakanı Ergin’in bu süreçte yoğun çaba içerisinde olduğunu belirterek, toplu sözleşmedeki nokta ile bugün ki nokta arasında olumlu gelişmeler olduğunu söyledi. İSDEMİR yetkilileri de kararın herkese hayırlı olmasını diledi.

        Konuşmaların ardından Bakanlar Çelik ve Ergin ile taraflar antlaş metnine imza atarak, toplu fotoğraf verdi. Bakan Ergin, bugün karara bağlanan Ergenekon Davası ile ilgili sorulara ise kararların açıklanmaya devam ettiğine işaret ederek, karar aşaması bitmediği için yorum yapmayacağını söyledi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.