İşçilerden Belediye Önünde ‘taşeronlaşmaya Hayır' Eylemi

İşçilerden Belediye Önünde ‘taşeronlaşmaya Hayır' Eylemi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ şirketi bünyesinde çalışan bin 170 işçi, taşeronlaşmaya karşı belediye önünde eylem yaptı. Yapılan ihale sonucu personel ve hizmet alım ihalesini taşeron şirketin kazanması sonrası...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ şirketi bünyesinde çalışan bin 170 işçi, taşeronlaşmaya karşı belediye önünde eylem yaptı. Yapılan ihale sonucu personel ve hizmet alım ihalesini taşeron şirketin kazanması sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi henüz resmi yazıyla sözleşme daveti yapmadı. DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası ise sokağa inme kararı aldı.

Genel İş Sendikası üyesi işçiler, sabah saatlerinde üç koldan yürüyüşe geçerek Büyükşehir Belediyesi önünde büyük bir eylem düzenledi. Gazi Bulvarı, Konak Pier ve Konak İskelesi önünde toplanan işçiler pankartlar ve sloganlarla ‘taşerona geçit yok’ derken bir süre caddeyi kapatarak oturma eylemi de yaptı. Yürüyüş sonunda işçiler, Büyükşehir Belediye binası önünde toplandı.

İşçilere seslenen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir milletvekillerinin isimleri tek tek okuyarak taşeron sorunun çözülmesi için mecliste görev çağrısı yaptı. Genel-İş Sendikası 2 No’lu şube başkanı Taner Şanlı ise şunları söyledi; “Bilindiği gibi 22 Temmuz’da yapılan hizmet alım ihalesi İZENERJİ ve eşdeğer veren özel şirkete verildi. Bu, bin 170 işçinin ekonomik, sosyal hakları ve iş güvencesinin elinden alınacağı anlamına geliyor. Emeğimiz, alın terimiz ve çocuklarımızın geleceği taşerona heba edilmek isteniyor. Birliğimiz örgütlülüğümüz yok yok edilmek isteniyor. Taşeronlaşmanın örgütsüz, güvencesiz, kuralsız ve esnek çalışma olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle kimse bize haklarımızın kaybolmayacağı yalanını atmasın. Yeni yapılan torba yasalarla iyileştirme yapılacağını söylemesin. Taşeronlaşma günümüzde kapitalist sistemin, emek sömürüsünün katmerleşmiş biçimidir. Buradan başta iktidar milletvekilleri olmak üzere mecliste bulunan tüm siyasi parti vekillerine sesleniyoruz. Taşeronlaşmanın yol açtığı sorun ve sonuçların ortadan kaldırılması konusunda samimiyseniz bu mücadelede bize destek verirsiniz” dedi.

Eylem sonrası işçiler sessizce dağıldı.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.