'İş Sağlığı Ve Güvenliği Önlemleri Alınıncaya Kadar Madene Kimse Girmeyecek'

'İş Sağlığı Ve Güvenliği Önlemleri Alınıncaya Kadar Madene Kimse Girmeyecek'

Türkiye Maden İşçileri Ege Bölgesi Şube Başkanı Tamer Küçükgençay, Soma Kömürleri A.Ş.'ye ait Atabacı ve Işıklar Bacası ile İmbat A.Ş.'nin de içinde bulunduğu maden ocağına, şartlar iyileştirilinceye, iş sağlığı ve güvenliği...

Türkiye Maden İşçileri Ege Bölgesi Şube Başkanı Tamer Küçükgençay, Soma Kömürleri A.Ş.'ye ait Atabacı ve Işıklar Bacası ile İmbat A.Ş.'nin de içinde bulunduğu maden ocağına, şartlar iyileştirilinceye, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınıncaya kadar kimsenin girmeyeceğini söyledi. Soma Kaymakamlığı önünde gazetecilere açıklamada bulunan Küçükgençay, 13 Mayıs 2014'te Türkiye'nin ve dünyanın en büyük madencilik kazasıyla karşı karşıya kaldıklarını hatırlattı. O günden bu yana işyerinde olduklarını ve devamlı açıklamalarda bulunduklarını, dışarıdan gelen birçok kişininse farklı farklı bilgiler verdiğini ifade etti.

İŞÇİLERE HAZİRANDAN İTİBAREN ÜÇER MAAŞ VERİLECEK

Facianın meydana geldiği Soma Kömürleri A.Ş.'ye ait madende çalışan 2 bin 600'e yakın işçiye devletin, önümüzdeki haziran ayından itibaren üçer maaş vereceğini bildirdiğini aktaran Şube Başkanı Küçükgençay, şunları kaydetti: "Aynı firmanın diğer Atabacası ve Işıklar'daki maden ocağında, 3 bine yakın çalışan arkadaş var. Acilen onlara böyle bir ücretin bağlanmasını istiyoruz ve bu ocakların da acilen uygun hale getirilmesini istiyoruz. Onlar uygun hale getirilinceye kadar biz işyerlerine kimseyi sokmayacağız. Bizler, geride kalan arkadaşlarımızın çalışma koşulları iyileşinceye kadar işçilerimizi ocağa sokmayacağız. Acilen iş sağlığı, iş güvenliği önlemlerinin alınıp, denetlenmesi gerekiyor. Biz de sendika olarak ne kadar sorumluysak onu üzerimize alıyoruz. Ocakların denetlenip, 'Çalışabilir' denmesini bekliyoruz. Eylül 2012'de Darkale Maden Ocağı'nda bir mühendisimiz şehit oldu. Biz müfettişlerimizi çağırdık. İki gün ocak, isale üçgenine uygun hale getirilinceye kadar kapatıldı ve tekrar açıldı. Bir ay sonra dokuz arkadaşımız daha yanıkla ilgili kaza geçirdi. İşletmeyi durdurduk. Tekrar Çalışma Bakanlığı, Enerji Bakanlığı müfettişleri geldi. İki arkadaşımızı daha kaybettik. Bu ocağı biz 2013 Kasım ayında kapattırdık. Burası da TKİ'ye iş yapan bir yerdi. Bu firmayla ilgili bize işçilerimizden net bir şey gelmedi. Şimdi konuşuluyor."

Tamer Küçükgençay, açıklamasına şöyle devam etti: "Buradan devlete, hükümetimize sesleniyorum. Diyorum ki Atabacı, Işıklar Bacası, İmbat A.Ş.'nin de içinde bulunduğu yerlere, koşullar iyileştirilinceye kadar, iş sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınıncaya kadar kimse işe girmeyecek. Ülkemiz şunu iyi bilsin, burada 15 bine yakın maden işçisi var. 13 Mayıs'tan önce de burada 50 bin ton kömür üretiliyordu. Şartlar iyileştirilinceye kadar sendika olarak çalışmama hakkımızı kullanacağız. 2 bin 600 kişiye hükümet bir çözüm buldu, onlara haziran ayından itibaren maaşları ödenecek. Kazanın meydana geldiği ocakta, 2009 yılından 23 Mayıs 2014'e kadar şehit olan madenci sayısı üç. Bu kaza çok öngörülemedi, bize yansıtılmadı. Şimdi herkes konuşuyor, arkadaşlarımızdan devamlı bilgi geliyor bize. Diğer işyerlerinde iş sağlığı, iş güvenliği sağlanıncaya kadar girilmeyecek. Diğer ocaklar denetleninceye kadar ocaklara girilmeyecek."

Küçükgençay açıklama yaparken kaymakamlık önünde bulunan maden işçileri sık sık tepki gösterdi. Küçükgençay konuşmakta zorlandı. İşçiler tepkisini iyice artırınca, açıklamayı bırakarak oradan ayrıldı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.