İş Güvencesi İsteyen İşçiler Siloya Çıkıp Eylem Yaptı

İş Güvencesi İsteyen İşçiler Siloya Çıkıp Eylem Yaptı

Şanlıurfa’da Toplum Yararına Çalışma (TYÇ) projesi kapsamında, İl Özel İdaresi asfalt şantiyesinde çalışan ve sigortasız çalıştığını ileri süren 10 işçi, iş güvencesi istedi.

Şanlıurfa’da Toplum Yararına Çalışma (TYÇ) projesi kapsamında, İl Özel İdaresi asfalt şantiyesinde çalışan ve sigortasız çalıştığını ileri süren 10 işçi, iş güvencesi istedi. 4 yıllık çalışma taahhüdü isteyen işçiler, yaklaşık 40 metre yükseklikteki çimento silosuna çıkıp saatlerce eylem yaptı.

TYÇ Projesi kapsamında 6 ay süreli işe alınan bir grup işçi, sürenin dolmasının ardından İl Özel İdaresi'ne bağlı parke üretim şantiyesinde çalışmaya devam etti. Ancak işçiler, son 3 aydır maaş alamadıklarını ve sigortasız çalıştırıldıklarını ileri sürüp, şantiyedeki çimento silosuna çıkıp eylem yaptı. Siloya çıkan işçilerden biri, yetkililerle eylemciler arasında aracılık yapmak için silodan indi ama kalan işçiler eylemini sürdürdü.

İhbar üzerine olay yerine sağlık görevlileri, itfaiye erleri, polis ve jandarma sevk edildi. Polis ve jandarmanın ikna edemediği işçiler eylemlerini sürdürdü. İşçiler, valinin gelmesini istese de vali olay yerine gelmedi. Daha sonra İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu geldi. Şantiye ofisinde oturan Hatipoğlu ile eylem yapan işçiler arasında silodan inen eylemci arabuluculuk yaptı.

Maaş alamadıklarını ve sigortasız çalıştıklarını ileri süren işçiler, 4 yıllık çalışma taahhüdü istedi. 4 yıllık iş için genel sekreterin imzalı onayını isteyen işçiler, imzalı onayı alamayınca yaklaşık 3 saat silo eylemi sürdü. Genel Sekreter Büyükhatipoğlu’nun arabulucular aracılığı ile ikna ettiği işçiler silodan indi. Büyükhatipoğlu ile görüşen işçiler hemen işbaşı yaptı. Uğur Büyükhatipoğlu ise sigortasız çalıştırmak gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Yetişmiş, kalifiye elemanın işten çıkarılmasının da söz konusu olmayacağını dile getiren Büyükhatioğlu, yanlış anlaşılma olduğunu ifade etti. İşçilerin işbaşı yapması ile görevliler eylem mahallini terk etti.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.