İRŞAD Kadir Gecesi'nde buluşturdu

İRŞAD Kadir Gecesi'nde buluşturdu

İRŞAD Vakfı tarafından düzenlenen iftar programında yüzlerce kişi iftarını açtı.

İRŞAD Dayanışma Vakfı, düzenlediği iftar programı ile insanları Kadir Gecesi'nde buluşturdu. Osman Gazi Mahallesi'nde bulunan Huzeyfe Camii'nde gerçekleştirilen iftar programının ardından, Kadir Gecesi ile ilgili program düzenlendi. İRŞAD Vakfı Başkanı Ali Galip Doğan, gelen davetlilerine teşekkür etti. Doğan, “Önemli gecelerin bir çoğunda yapmaya çalıştığımız gibi, bu yıl Kadir Gecesi'nde de hayırsever bir işadamımız tarafından düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldik. Burada mahalle halkımız ve davetlilerimiz ile iftarda bir olmaktan mutluyuz. Burada iftardan sonra Kadir Gecesi ile ilgili programımızı icra edeceğiz. Hocalarımız vaaz verecekler, ilahiler söylenecek. Namazlar kılacağız. Sahuru da burada yapıp, sabah namazını kılacağız inşallah. Allah'a bize bu günleri gösterdiği için ne kadar şükür etsek azdır. Verdiği bu nimetlerden ve imkanlardan dolayı ona sonsuz şükür ve hamd olsun” dedi.

HER NİMET ŞÜKÜR GEREKTİRİR

Cemaat ile birlikte kılınan akşam namazından sonra Merkez Vaizleri'nden Abdülkadir Süzen, cemaate vaaz verdi. İnsanların Allah'ın kendisine verdiği nimetlerden dolayı her zaman şükür etmesi gerektiğini söyleyen Süzen, Kadir Gecesi'nin de bu zaman dilemlerinin en önemlilerinden olduğunu söyledi. Allah'ın verdiği her bir nimet için hamd edilmesi gerektiğini belirten Süzen, “Allah'ın bize verdiği, evlatlarımız, mallarımız gibi nimetler ayrı bir şükür gerektirir. Rabbim bizleri bu yolda basiretli eylesin. Allah verdiği hizmetleri kendi yolunda kullandırmayı nasip etsin. Bizler Allah yolunda bir şeyler yapmak için çalışalım, niyetimiz bu yönde olmalı. Faaliyeti kafamıza koyup da niyeti gerçekleştirmesek dahi, faaliyete geçirinceye kadar Allah onun sevabını bize verir” dedi.

NEFİSLERİN EĞİTİLMESİ GEREKİYOR

Nefislerin eğitilmesinin önemli olduğunu dile getiren Süzen, “Şeytanın tuzakları zayıftır ama, bizim amellerimiz kuvvetli değilse eğer, şeytanın tuzaklarından daha zayıfsa o zaman şeytanın oyununa düşeriz. Onun için bu oyuna düşmemek için de dua etmemiz gerekiyor. Nefis deyince akla Hz. Yusuf gelmeli. Allah ona hem köleliği gösterdi hem de sultanlığı nasip etti. Ama o iki halde de kendini kaybetmedi. Allah'tan ayrı kalmamıştır. Her zaman 'Rabbim benimle beraberdir' demiştir” diye konuştu. Süzen'in vaazından sonra teravih namazı kılındı. Daha sonra ise, ilahiyatçılar tarafından gecenin önemini anlatan konuşmalar yapıldı. Peygamber efendimizin sakalı şerifi ziyaret edildi. Gecenin ilerleyen saatlerinde tespih namazı ve teheccüd namazı kılındı.

MUSTAFA ÖZÇELİK
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.