Irmak: Köylülerimiz 90 Yıldır Hizmet Görmemiş

Irmak: Köylülerimiz 90 Yıldır Hizmet Görmemiş

Mardin’de görev yapan gazetecilerle buluşan Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Emin Irmak, Mardin’in kadınların, yaşlıların ve engellilerin düşünülmeden inşa edildiğini ifade ederek kadın, yaşlı ve engelliler için yaşam alanlarını oluşturacaklarını...

Mardin’de görev yapan gazetecilerle buluşan Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Emin Irmak, Mardin’in kadınların, yaşlıların ve engellilerin düşünülmeden inşa edildiğini ifade ederek kadın, yaşlı ve engelliler için yaşam alanlarını oluşturacaklarını söyledi. Irmak, her köy için de birer park ve yaşam evlerinin yapımına başladıklarını söyledi.

Mardin Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çelik ile Başkan Yardımcısı gazeteci Şeyhmus Edis, Basın İlan Kurumu (BİK) Mardin Şube Müdür Vekili Adnan Günbegi ve derneğe bağlı ulusal ve yerel basın çalışanları, Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Emin Irmak’ı ziyaret etti. Görüşmede gazeteciler, yaptıkları çalışmalar ve yerel yönetimlerle birlikte çalışmanın önemine vurgu yaptı. Gazeteciler, vatandaşların haber alma özgürlüğü konusunda belediyenin de önemli bir göreve sahip olduğunu hatırlatarak, Artuklu ilçesinde yaşanan sorunları ve eksiklikleri paylaştı.

Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Emin Irmak ise gazetecilerin dile getirdikleri görüş ve önerilere açıklık getirerek, kısa süre içerisinde yaptıkları çalışmalar ve yapacakları projelere ilişkin gazetecileri bilgilendirdi. Irmak, Artuklu esnafının satışını yaptığı ürünler konusunda etiket fiyat uygulamasına geçmesi için belediyenin Zabıta Müdürlüğü’ne hemen talimat verdi. Irmak, belediyelerinin yaptığı çalışmanın henüz tam olarak oturmadığını da belirterek, eksikliklere rağmen en iyi hizmeti sunmak için yoğun bir çaba harcadıklarını kaydetti.

İŞGAL EDİLEN KALDIRIM İÇİN ÜCRET ALINACAK

Irmak, Mardin’de doğal tahribata da izin vermeyeceklerini ve cezai uygulamaya dahi gidebileceklerini söyledi. Irmak, “Biz belediye olarak insanı esas alıyoruz. Kaldırım işgalleri halen devam ediyor. Bu konuda da bir çalışma içerisindeyiz. Gerekirse her işgal edilen kaldırım için ücret alınacak. Gerekli mercilerle birlikte hareket etmeye de hazırız.” dedi.

"ÖRNEK CADDE HAZIRLIYORUZ"

Irmak, Yenişehir Mahallesi'nde örnek bir cadde oluşturmak için proje hazırladıklarını da ifade ederek, “Biz bu caddede ilk önce kaldırımları genişleteceğiz. Daha sonra ise bisiklet yolu yapacağız. Koşu pisti de olabilir burada. Örnek bir cadde olacak. Kentimizde şu ana kadar engelliler, yaşlılar ve kadınlar düşünülmemiş. Biz engelli, yaşlı ve kadınlar için rahat yaşam alanları yapacağız.” diye konuştu.

"HER KÖYE BİR YAŞAM EVİ VE PARK YAPIYORUZ"

Irmak, köylerin mahalle statüsüne kavuşmasından sonra daha önce 24 olan mahalle sayısının 100’e yakın çıktığını vurgulayarak, her köyde birer park ve yaşam evini yapacaklarını söyledi. Irmak, şu ana kadar 5 köyde park yaptıklarını söyleyerek, “Sene sonuna kadar bu sayıyı 15’e çıkarmayı düşünüyoruz. Biz sadece taziye evleri olarak bakmıyoruz, daha kullanışlı olan yaşam evlerini yapıyoruz. Şu ana kadar iki tane yaşam evini yaptık. Her köye bir park ve yaşam evi yapılacak. 30 köyümüzde kilitli parke döşemesi için mucur dökümü yaptık. İki örnek köy yapmayı düşünüyoruz. Birçok yerde köy yolu açtı. Köylüleri en doğal ulaşım hakkı olan yollarına kavuşturuyoruz. Köylülerimiz, 90 yıldır hizmet görmemişler. Biz köylerimizde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Çelik ise ilin bir marka şehir olduğunu, bu şehrin tarihi dokusuna ve farklı kültürlerine sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Çelik, "Kürdü ile Arabı, Türkü, Süryanisi, Yezidisi asırlardır bu topraklarda barış içinde yaşamıştır. Mardin, hizmete layık bir kenttir. Şu anda turizm sezonu yeni başladı. Türkiye'nin bir çok kentinden insanlar buradaki tarihi farklı kültürleri görmek için geliyor. Sokakların temiz olması ve esnafın da kendine çeki düzen vermesi gerekir. Burada belediyenin denetimleri çok önemlidir." dedi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.