Irakta mahşeri yaşadık

Irakta mahşeri yaşadık

Irak Kurultayına katılmak üzere bölgeye giden Türkmeneli Sağlık Konseyi Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, geçtiğimiz Perşembe günü bölgede meydana gelen üç ayrı patlamanın arasında kaldığını söyledi

Irak Kurultayı’na katılmak üzere bölgeye giden Türkmeneli Sağlık Konseyi Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, geçtiğimiz Perşembe günü bölgede meydana gelen üç ayrı patlamanın arasında kaldığını söyledi.

 

Ardı ardına yaşanan patlamalar ile mahşer gününü yaşadıklarını ifade eden Beyatlı, yaralılara yardım etmek için büyük çaba harcadıklarını söyledi. Irak’ta yaşanan patlamalar ile gazetemize özel değerlendirmede bulunan Beyatlı, “Irak’ta geçen Perşembe günü Kerkük, şehrinde sabah saatlerinde meydana gelen patlamada kelimenin tam anlamı ile mahşeri yaşadık. Evimize çok yakın yerde meydana gelen patlamanın sonucunda mutlaka yaralı var diyerek hastaneye giderken ikinci bir patlama oldu.  Son olarak her iki patlamadan daha şiddetli üçüncü patlama ile Kerkük sarsıldı. Ve semayı toz duman aldı” dedi.

YARALILARI TÜRKİYE’YE GÖNDERDİK

Yaralıların Kerkük Cumhuriyet Hastanesi’ne getirildiğinde tam bir can pazarı yaşandığını da dile getiren Beyatlı, “Hastaneye ilk anda yanmış kül olmuş insanlar geldi. İlk belirleme göre 30 ölü geldi. 91 kişide yaralanmıştı. Bu yaralıların arasında gerçekten durumları çok ağır olan 18 kişiyi Türkiye’ye gönderdik. Irak’ın her hangi bir ilinde böyle bir patlama olduğu zaman Türkiye ilk saatlerde ambulans gönderiyor ve bizlere yardım elini uzatıyor. İşin ilginç yanı yaralı ve ölenlerin içinde Türkmen, Arap, Kürt her bölgeden insanlar vardı. Yani bu bilinçli bir şekilde yapılan saldırı idi. Biz Kerkük’te yaralılar ile uğraşırken aynı anda Bağdat’ta da üç ayrı bölgede patlama oldu ve çok sayıda insan şehit oldu ve yaralandı. Umut ederiz ki bu patlamalar son bulur ve Irak’a bir barış ve huzur gelir. Çünkü gerçekten Irak halkı artık yıldı” diye konuştu.

IRAK HALKI HUSURLU BİR GÜN GEÇİREMİYOR

Irak halkının bir gün olsun ölümsüz, yaralanmasız gün geçirmediğini özellikle belirten Beyatlı, “ABD, artık dillendirilmeye başlanan söylemleri niye gerçekleştirilmiyor. İlk başlangıçta, insan hakları, huzur, barış getireceğim demişti ama huzurlu bir gün geçirmedik. Ateş düşmeyen bir tane ev kalmadı ya şehidi vardır ya yaralısı vardır. Veya kayıp olanları vardır. Bunun ötesinde de son dönemde maalesef Kerkük ve diğer illerde adam kaçırma olayları büyük oranda arttı. Ciddi fidyeler istenmekte, fidyesini ödemeyen feci şekilde öldürülüyor. Geçtiğimiz günlerde ben Kerkük’te iken bir Hıristiyan kaçırdılar ve 50 bin dolar fidye istediler. 50 bin doları veremediği için Hıristiyan’ın kellesini kesip çöplüğe attılar. Böyle zalim teröristler mevcut. Halkta bir korku ve bir sindirme politikası uygulanıyor” şeklinde konuştu.

Açıklamasının sonunda Irak halkının birbirine destek olması ve kenetlenmesi ile kara günleri atlatacaklarına da yer veren Beyatlı, konuşmasını şöyle sürdürdü: Bunun ötesinde özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin Irak halkına karşı uyguladığı eşit mesafedeki eşit politikası Irak’ın yaralarına bir merhem olmuştur. Irak halkı Türkiye’ye güveniyor. Irak’ın tek komşusu var oda Türkiye. Irak’ın içerisini karıştırmayan, Irak’ın kuzeyindeki PKK’dan zarar görmesine rağmen Irak’a hiçbir şekilde zarar vermeyen Türkiye Irak için çok önemli. Irak Halkı bunu görüyor ve bunu büyük bir sevinçle karşılıyor. Umut ederiz ki Türkiye’nin politikası bundan sonra da devam eder.

 

ALİ SAİT ÖGE

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.