Irak'la ilgili çarpıcı PKK iddiası!

Irak'la ilgili çarpıcı PKK iddiası!

Irak'sa üst düzey bir yönetici Irak ve PKK arasında şaşırtıcı ilişkiyi anlattı...

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin partisinden adını vermeyen bir üst düzey yetkili, Irak hükümetinin PKK yöneticilerine rahat hareket etmeleri için Irak pasaportu verdiğini ve bazı yaralıların Irak'ta tedavi edildiğini söyledi.

Daha önce de gündeme gelen PKK- Bağdat görüşmesi ile ilgili konuşan PKK sözcüsü Ahmet Deniz ise, gerektiğinde Irak merkezi hükümeti ile görüşebileceklerini söyledi.

IRAK İLE PKK'NIN ARASI İYİ

Avrupa'da yayımlanan 'Rudaw' adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Ankara-Bağdat arasında yaşanan sorunlar nedeniyle Bağdat hükümetinin Türkiye ile çatışan PKK ile yakın ilişkiler içerisine girdiği ve bu anlamda bir süre önce PKK yöneticilerinin Bağdat'ta giderek Maliki hükümetinden bazı yetkililer ve İran'ın Bağdat Büyükelçisi ile görüştükleri ileri sürüldü. Irak Kürdistan Yurtsever Birliği üst düzey yöneticisi Ferit Esesert, Maliki hükümeti'nin şu anda PKK ile ilişkilerinin iyi olduğunu ve Ankara'yı bu konuda sıkıştırmaya çalıştığını söyledi. Bağdat'ta giderek Maliki hükümetinin bazı yetkilileri ve İran'ın elçisi ile görüşen PKK yöneticisinin ise Cemil Bayık olduğunu öne süren site, adını vermeyen IKYB'li üst düzey bir yetkilinin Bağdat hükümetinin PKK'lı yöneticilere rahat dolaşmaları için Irak pasaportu verdiği ve bazı yaralıların tedavinin yapılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

'DİPLOMASİ YÜRÜTMEK PKK'NIN HAKKI'

PKK yöneticilerinin Bağdat'ta Maliki hükümeti ile görüşüp görüşmediği ile ilgili soruları yanıtlayan PKK sözcüsü Ahmet Deniz ise, PKK'nın diplomasi yürütmeye hakkı olduğunu ve kim isterse onlarla görüşebileceklerini söyledi. Deniz, Maliki ile görüştükleri haberlerini reddetmeyerek, "Kürtlerin hakları ve sorunların çözümü için bizimle görüşmek isteyen bize yol göstermek isteyen herkesle görüşürüz. Bizi kabul edenleri bizde kabul ederiz. Türkiye, Kürt sorununun çözümü konusunda bizimle oturup konuşmak isterse biz onlarla da konuşuruz. Eğer Irak hükümeti sorunların çözümü için bize yol gösterirse biz onlarla da oturup konuşuruz."

IRAK PKK'YI YANLARINA ÇEKMEK İSTİYOR

PKK'dan ayrılan Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan da, PKK- Bağdat ilişkileri konusunda, Irak, İran ve Suriye arasında şu anda iyi ilişkiler olduğunu ve Irak'ın PKK'yı da yanlarına çekmek istediğini söyledi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.