Irak'a Silah Sevkiyatı Almanları Endişeye Sevk Etti

Irak'a Silah Sevkiyatı Almanları Endişeye Sevk Etti

Almanya'da Federal Meclis’in Kuzey Irak’taki Peşmerge güçlerine silah sevkiyatı yapılmasına onay vermesine rağmen silahların suistimal edilmesi yönündeki endişeler sürüyor.Özellikle vatandaşlar arasında silah gönderilmesini istemeyenlerin...

Almanya'da Federal Meclis’in Kuzey Irak’taki Peşmerge güçlerine silah sevkiyatı yapılmasına onay vermesine rağmen silahların suistimal edilmesi yönündeki endişeler sürüyor.

Özellikle vatandaşlar arasında silah gönderilmesini istemeyenlerin çoğunlukta olduğunu anketler ortaya koyuyor. Diğer taraftan istihbarat ve emniyet yetkilileri tarafından silah sevkiyatından dolayı Almanya’nın terör saldırılarının hedefinde olabileceği yönde endişeler dile getirildi.

Alman hükümetinin, Kuzey Irak’ta terör faaliyetlerine devam eden IŞİD adlı örgüte karşı mücadele eden Kürt Peşmerge güçlerine silah gönderme kararına Federal Meclis’te bu haftanın başında onay çıktı. Böylece Almanya Kuzey Irak’a Milan tipi 30 tank savar, G3 ve G36 tüfeklerinden 16 bin adet, 8 bin tabanca, 200 hafif ve 40 ağır bazuka, 40 makineli tüfek ve 10 bin el bombası gönderecek.

İhtiyaca binaen ve peyderpey gönderilmesi kararlaştırılan silahların toplam maliyeti 70 milyon Euro iken, vergilerden 30 milyon harcanacağı belirtildi. Silahların kullanımı için eğitim yeri olarak Almanya tercih edilecek, mümkün olmadığı durumda ya Erbil veya başka bir üçüncü ülke olabilecek.

Hükümetin bu kararına parlamentoda onay çıkmasına rağmen hatırlanacağı gibi vatandaşların büyük çoğunluğunun Irak’a silah gönderilmesine karşı olduğunu anketler ortaya koymuştu. ZDF Politbarometer’in son halk yoklamasında yüzde 67’lik kısım silah satılmasını istemediklerini belirtmişti.

Hükümet nihai karar vermesine rağmen ‘sembolik’ niteliği taşıyan meclis oylamasında ise Sol Parti'nin meclis grubu ile bazı Yeşiller üyeleri de bu sevkiyata ‘hayır’ dedi.

Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Başbakan Angela Merkel de hükümet adına yaptığı konuşmasında IŞİD’in Almanya’nın güvenliği için tehlike haline geldiğini söylemişti.

Ülkenin iç istihbarat kuruluşu Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen de IŞİD'e 400 kadar Alman vatandaşının katıldığını belirterek, “Bizim aslında, bu kişilerin geri gelmesi ve burada saldırılar yapmasına beklememiz, hazırlıklı olmamız gerekiyor.” dedi.

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Anayasayı Koruma Teşkilatı Müdürü Burkhard Freier’in verdiği bilgilere göre, IŞİD, Almanya’dan edindiği militanları çoğunlukla ‘intihar bombacısı’ olarak Irak ve Suriye'de kullanıyor. Freier, IŞİD’in, savaş tecrübesi olmayan Alman vatandaşlarını istismar ettiğine dikkat çekiyor.

Federel Kriminal Dairesi BKA yetkilileri de endişelerini dile getiriyor. Berliner Morgenpost’a açıklama yapan bir emniyetçi, silah sevkiyatıyla Almanya’nın IŞİD karşıtı olarak görülebileceğini ve terör eyleminin direkt hedefine girebileceğini kaydetti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.