Irak açılımı yapılmalı

Irak açılımı yapılmalı

Dr. Aydın Beyatlı, Irakta patlamaların ve insan kaçırma olaylarının her geçen arttığını belirterek, Türkiyenin Irakta barış ve huzur için daha fazla çaba göstermesini istedi

Irak Türkmenleri Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından Hekimevi’nde düzenlenen toplantıda Irak’ta yaşanan sorunlar anlatıldı. Toplantıya Konya’da yaşayan bazı Iraklılar, Türkmeneli TV Haber Müdürü Ali Kasapoğlu, Irak Türkmen Ulusal Tiyatrosu Müdürü Melahat Kasap, Türkmeneli Kadınlar Birliği Adına Raide Salah katıldı.

KERKÜK’TE BASKILAR SÜRÜYOR

Konya’da 498 Iraklı’nın yaşadığını belirten Irak Türkmenleri Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, “Konya’da bulunan tüm Iraklılar bir araya gelerek derdimizi anlatarak ve elimizden geldiği kadar sorunlara çözüm bulmak için Konyalı idarecilere başvuruyoruz. Bizlere bu konuda destek veren ve Iraklılara yakın ilgi gösteren herkese teşekkür ediyorum. Irak 2003’den beri farklı dönem önemli süreçler yaşadı” dedi.

Son iki aydır Irak’ın özellikle orta ve güney kesimlerde patlamaların arttığını kaydeden Dr. Aydın Beyatlı, “ABD işgalinden bu yana Irak, hala istikrara kavuşmadı. Türkmeneli bölgesi ve Kerkük’te insan kaçırma olayları gün geçtikçe artıyor. Irak bu işgal sürecini çok sancılı bir şekilde yaşadı. Türkmeneli de aynı şekilde büyük haksızlığa uğrayarak göz göre göre ciddi sıkıntılar ve haksızlıklar karşısında sıkıntılar çekerek bu günlere geldi. Bugün adeta belirli kesimler Kerkük’teki insanları Kerkük’ün dışına göçe zorluyor” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyaretini de değerlendiren Dr. Aydın Beyatlı, Başbakan Erdoğan’ın Iraklı Türkmenleri ziyaret etmemesinin kendilerini üzdüğünü söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin özellikle 2009’dan sonraki Irak politikasının yalnız Türkmenler değil Irak’ta yaşayan tüm halklar tarafından takdir edildiğini aktaran Dr. Beyatlı, şunları söyledi: Türkiye’nin tüm Irak halklarına eşit ve adil mesafede olması, bizleri çok memnun etti. Fakat biz burada bir sitemimizi de yapmak zorundayız. 28 Mart’ta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’ı ziyaret etti. Şii lider Ali Sistani’yi, Sunni lider El Haşimi’yi ve Kürt lider Mesud Barzani’yi ziyaret etmesi tüm Irak’ta memnuniyetle karşılandı. 28 Mart’ta 20 yıl önce Altınköprü katliamında şehit edilen gençlerimizi anma toplantısı vardı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 dakikada mesafedeki anma toplantısına katılmaması biz Türkmenleri çok üzmüştür. Türkiye, Irak halkları için çok önemlidir. Şiilere, Sunnilere ve Kürtlere gidildiği zaman bizi de unutmasınlar. Bizi de Türkmeneli’nin kalbi Kerkük’te ziyaret etsinler. 3 milyon Iraklı Türkmen’in tek anavatanı Türkiye’den bunu istemesi çok görülmemelidir.”

TÜRKMENLERİN 4 HEDEFİ

Türkmenlerin bugün 4 ana hedef üzerinde durduğunu ifade eden Beyatlı, hedeflerini şu şekilde sıraladı: “Kerkük’ün eşit bir biçimde paylaştırılması gündemdedir. Yalnız Kerkük değil tüm Irak kardeşlik şehri olsun. Eğer Kerkük’te bir referandum isteniliyorsa bu tüm Irak’ı kapsamalı. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. İkinci hedefimiz ise elde ettiğimiz bazı haklar anayasal güvence altına alınmalı. Yapılan haksızlıkların bitmesini istiyoruz. Üçüncü hedefimiz ise Telafer ve Tuzhurmatı’nın il olmasıdır. Son hedefimiz ise Erbil’de ve Irak’ın diğer kesimlerinde yaşayan Türkmenleri bir araya getirmektir. Irak’ta barış istiyorsak, Kürt ve Arap kardeşlerimizle bir araya gelmek zorundayız. Bazı grupların oyunlarına gelmemeliyiz. Yapılan haksızlıkların önüne geçilmelidir. Irak’ta diğer kesimlerle kardeş gibi yaşamak istiyoruz. Irak’ın hak ettiği yere gelmesi için tüm gücümüzle çalışacağız.”

Iraklı halkların bugüne kadar ABD tarafından defalarca aldatıldığını anımsatan Beyatlı, ABD barış ve demokrasi vaatleri yüzünden bugüne kadar 1 milyon insanın hayatını kaybettiğini 10 binlerce kadın dul ve yüzbinlerce çocuğun yetim kaldığını vurguladı. Beyatlı,  Irak’ta kalıcı bir barış için ABD’nin bir an önce Irak’ı terk etmesi gerektiğini ifade etti.

IRAK TÜRMENLERİ KÜLTÜREL DESTEK İSTİYOR

Irak halkının Konya’ya ve Türkiye’ye minnettarlık duyduğunu belirten Beyatlı, “Konya Irak’ta adeta Türkiye gibi algılanmaktadır. Iraklılar, ‘Bizi bir Türkiye destekliyor bir de Konya destekliyor’ diyor. Iraklılar olarak yapılan yardımları ve iyilikleri hiçbir zaman unutmayacağız” ifadelerini kullandı. Irak Türkmen Ulusal Tiyatrosu Heyeti’nden Melahat Kasap da Türkmenlerin zengin bir kültürü olduğunu belirterek, Iraklı Türkmen gençlerin Konya Devlet Tiyatrosu’nun desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi. Konya’da düzenlenen tiyatro festivaline gözlemci olarak katıldıklarını belirten Kasap, gelecek yıl Konya’da tiyatro oyunu oynamak istediklerini ifade etti. Konuşmaların ardından davetlilere teşekkür belgesi verildi ve hatıra fotoğrafı çektirildi. Türkmeneli TV Haber Müdürü Ali Kasapoğlu’da konuşmasında ülkede yaşanan sorunları değindi. Kendisinin de SÜ. İletişim Fakültesi mezunu olduğunu söyleyen Kasapoğlu, “Bu yüzden Konya ve Konyalı’ya yabanca değilim. Sizlerin bizler için yaptığı iyilikler unutulmaz. Biz orada elimizden geldiği kadar yayınlarımızda yaşadığımız sıkıntıları ve bizlere destek verenleri gündeme getiriyoruz” diye konuştu.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.