İpek; ‘İşletmeler devletçe desteklenmeli’

İpek; ‘İşletmeler devletçe desteklenmeli’

Aksaray Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Doğan İpek, Avrupa Birliği standartlarında süt üreten işletmelerin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.

 İpek yaptığı açıklamada, Türkiye'deki süt ürünlerinin AB ülkelerine girmemesinin önünde en büyük engelin sütteki bakteri ve somatik hücre sayısının olduğunu söyledi. Bakteri ve somatik hücre sayısının AB standartlarına getirilmesinin bir zorunluluk olduğunu belirten İpek, ''Ahırdan ineğin memesinden soframıza kadar güvenli süt, kaliteli süt sunmak için çalışmalıyız. Bu anlamda üreticiler süt sanayine devamlı ve kaliteli süt temin etmeleri için eğitilmeli. Sütte AB standardını yakalayan işletmeler devletçe desteklenmelidir'' dedi. Aksaray'da günlük 500 ton civarında süt üretildiğini bunun yanında Aksaray süt sanayisinin günlük süt işleme kapasitesinin ise yaklaşık 2 bin ton olduğunu ifade eden İpek, şunları kaydetti: 
''Aksaray'da süt sanayinin ihtiyacının ancak dörtte biri karşılanıyor. Bu anlamda ilimizde de süt ve süt sanayi ile ilgili çalışmalar ortaklaşa yapılmalıdır. Hem süt üretimi arttırılmalı hem de kaliteli süt üretimi için üreticiler bilinçlendirilmeli.''

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.