İnsanlık buhran yaşıyor

İnsanlık buhran yaşıyor

İnsanlığın ahlâkî ve kültürel anlamda büyük buhran yaşadığını dile getiren Prof. Dr. Hayati Hökelekli, insanlığın kurtuluşunun manevi değerlerine sahip çıkmaktan geçtiğini söyledi

Konya Sivil Toplum Kuruluşları tarafından bu yıl 8’incisi düzenlen Ufuk Turları Toplantısı Alanya Bera Otel’de başladı. Değerlerin Dönüşümü ve Ahlaki Çözülme konu başlıklı toplantıların ilk gününde değerlerin önemi ve ailenin önemine  dikkat çekildi. Ufuk Turlarının ilk gününde ‘Değerler ve Teorik Giriş’ konulu oturum yapıldı. Oturumun başkanlığını Prof. Dr. Hacı Musa Taşdelen yaptı.  Oturuma konuşmacı olarak da Prof. Dr. Beylül Dikeçligil, Doç.Dr. Caner Arabacı ve Prof. Dr. Hayati Hökelekli katıldı. Toplantı, Hasan Hüseyin Varol hocanın Kur’an tilaveti ile başladı. Oturum öncesi selamlama konuşması yapan Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Sami Sorgun, “8.Ufuk Turları’nda değerler konusu ele alınacaktır. Bu toplantıları 8  yıl önce rahmet toplantıları adı altında başlamıştır. 8 yıldır kesintisiz olarak bu toplantıları düzenliyoruz.  Beklentimiz insanlarımızın beklentilerine katkı sağlamaktır. Konya STK’ları olarak her kuruluşumuza destek veriyoruz. Bünyemizde 86 kuruluş bulunmaktadır.  Ülkemizde yaşanan sorunların şiddete başvurmadan, demokratik sınırlar kapsamında dile getirilmesini istiyoruz” dedi.

İNSANLAR DEĞERLERİNİ İÇSELLEŞTİRMELİ

Sami Sorgun’un konuşmasının ardından ilk oturuma geçildi. Oturumda ilk sözü alan Prof. Dr. Beylü Dikeçligil, “İnsanların değerleri içselleştirdiği zaman daha iyi yaşayacaktır. Değerlerin kökü insanın fıtratındadır. Çağımız ahlâkî anlamda büyük bir yıkım yaşıyor.  Bu yıkımın önüne geçilmesi için insanların değerleri özümsemesi gerekmektedir. İnsanlar devamlı bir beklenti içerisindedir. Ancak değerler sayesinde iyiyi kötüyü görebiliyoruz. İnsan değerlerine ne kadar önem verirse o kadar çok mutlu olur. Evrensel insani değerler herkes için şarttır” dedi. Batı’da değerlerin öneminin kalmadığını aktaran Dikeçligil, Batı’nın ahlâkî ve kültürel anlamda büyük bir çöküş yaşadığını vurguladı.

İSLAMİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Doç. Dr. Caner Arabacı da konuşmasında insanlığın yaşadığı buhranın önüne geçilmesi için İslami değerlerin özümsenmesi gerektiğini söyledi. Batı medeniyetinin insanlığı mutlu etmediğinin altını çizen Arabacı, ‘’Hıristiyan medeniyeti insanlığa barış ve huzur getirmemiştir. Batı dünyası insanlığa kan ve gözyaşı getirmiştir. Her yeri işgal etmiştir. Milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştur. Dünyanın İslam’ın ulvi değerlerini özümsemesi gerekiyor. Çünkü insanlığının kurtuluşunun yolu insana değer veren İslam medeniyetinden geçmektedir. İslami değerleri öncelikle bunu kendimiz yapmalıyız’’ dedi. Ahlâkî değerlerin her geçen yıl aşındığını belirten Arabacı, bunda medyanın büyük  rolü olduğunu aktardı. Türkiye’nin Ortadoğu ve Balkan ülkelerinde kültürel anlamda etkin olması için medya gücünü kullanması gerektiğini ifade eden Arabacı, bunun için işbirliği yapılması gerektiğini söyledi.

EĞİTİMDE DEĞERLERE ÖNEM VERİLMELİ

Son olarak konuşan Prof. Dr. Hayati Hökelekli, değerlerin dünyayı ayakta tuttuğunu belirterek, insanlığın kurtuluşunun değerlerine sahip çıkarak gerçekleşeceğini söyledi. Batı’nın bilimsel anlamda önemli mesafeler kat ettiğini fakat değerler konusunda tam bir kaos yaşadığının altını çizen Prof. Dr. Hökelekli, ahlâkî krizleri aşmanın yolunun Allah’ın emirlerini dinlemekten geçtiğini vurguladı. Milli ve manevi değerlerin önemine de dikkat çeken Hökelekli, komşuluk ve akrabalık ilişkilerinin her geçen yıl yok olduğunu söyledi.  Toplumun maddeci bir toplum haline geldiğini belirten Hökelekli, şunları söyledi: “Toplumumuzda artık maddesel değerlere önem veriliyor.  İnsanlar manevi değerlerin peşinde koşuyor. Yabancılaşma ve materyalizm çok yaygınlaştı. Helalin haramın sınırı kalktı. Maddi güce önem verilmeye başlandı. Yolsuzluk, rüşvet arttı.  Ailenin önemi kalmadı ve boşanmalar  arttı.  Bireylerin birbirine olan güven duygusu kalmadı. Dünyada birbirine an az güvenen insanlar  Türkiye’de yaşıyor.  Madde bağımlılığı, terör ve cinayetler arttı. Sevgi ve aşk diye bir şey kalmadı. Sevginin boyutu cinselliğe kadar indi. Narsist bir toplum ortaya çıktı. İnsanlık büyük bir buhran yaşıyor.  Bu buhrandan çıkışın yolu ise kendi değerlerimizde sahip çıkmaktan geçiyor. İnsanlar Allah’ın emirlerini yerine getirmesi halinde huzura kavuşacaktır.” Konuşmaların ardından katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Öğleden sonraki oturumda ise Değerlerin Oluşması  ve Dönüşümde Ailenin Rolü konulu oturum gerçekleşti.

İBRAHİM BÜYÜKEKEN – ALANYA

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.