İnsani kaygı taşımıyorlar

İnsani kaygı taşımıyorlar

Kaddafiye karşı halkı savunuyoruz diyen devletlerin birçok Libyalıyı ilk saldırıda öldürdüğünü belirten Doç. Dr. Caner Arabacı, Kaddafiden bir farkları yok, insanı kaygı taşımıyorlar dedi.

Tunus’ta başlayıp Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı içine alan özgürlük ateşi Libya’da savaşa dönüştü. Kaddafi’nin isyancıları durdurmak için paralı askerleriyle uyguladığı sert müdahale tepkiyle karşılanırken Amerika liderliğindeki İngiltere, Fransa ve Katar Hava Kuvvetleri Libya’yı bombalamaya başladı. İtalya ise hava üslerini kullanıma açtı.
Libya’yı Batı’yla savaşın içine çeken gelişmeleri değerlendirdiğimiz Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Arabacı, Amerika önderliğindeki Batılı güçlerin hedefinin insanların özgürlüğünden çok Libya’nın yeraltı zenginliklerini kontrol altına almak istediklerini söyledi.
SALDIRIRKEN İNSANİ KAYGI GÜTMÜYORLAR
Libya’ya saldıran NATO ülkelerinin tamamının Hıristiyan ülkelerden oluştuğunu saldırıya Katar’ı da katarak Hıristiyan rengini yeşile boyamak için propaganda yaptıklarını belirten Doç. Dr. Caner Arabacı, “Karar alma uygulama işi Hıristiyanların elinde. Onun için saldırıyı Kaddafi ve Putin bir haçlı seferi olarak değerlendirdi. Birleşmiş Milletler kararı çıkarttılar. Uluslararası bir koalisyon pozisyonundalar. Evet, 42 yıldır Kaddafi halkını eziyor. Libya’nın gelirlerini ailenin geliri haline çevirmiş. 200 milyar dolar parası var ve İngiltere’de 30 milyar avro parasının olduğu söyleniyor. Kaddafi’ye karşı halkı savunur gözüken hareket doğru ama daha ilk günlerden itibaren bu koalisyon Kaddafi’den fazla öldürüyor. Sivil hedefleri de bombalıyorlar. Petrole mermileri isabet etmiyor ama Kaddafi’ye karşı halkı savunacağız pozisyonunda yola çıkan devletler birçok Libyalı’yı işin başında öldürdü. Kaddafi’den bir farkları yok, insanı kaygı gütmüyorlar” dedi.
AMAÇ İNSANI DEĞİL YERALTI ZENGİNLİĞİ
“Libya’nın 50 milyar varillik petrolü, açıklanan 1,5 milyar metreküplük gazı var” diyen Arabacı, şunları kaydetti: “Geçen yıl İngiltere 200 bin çöl postalı siparişi vermiş. Onun için bir çöl harekâtı bu devletler tarafından daha önceden planlanmış. Şimdi bahaneyi bulmuş oldular. Kaddafi’nin son 5 yıl içinde en önemli müttefiki Amerika’ydı. Fransa Cumhurbaşkanı Sakrozy’in kampanyalarını hep destekledi. Son seçim kampanyasında Sarkozy’e 2 milyar dolar verdiği açıklandı. Batılı devletlerle yakın ilişkileri var. Parasını yatırdığı ülkeler, İsviçre, Amerika, İngiltere. Onun için saldırıya Kaddafi’nin haçlı seferi demesi inandırıcı değil.” Arabacı, Filistin’de insanlar öldürülürken, 700 kilometrelik beton duvarlar çekilirken, silahsız bir çocuk babasıyla birlikte çöp bidonunun arkasında öldürülürken sessiz kalan dünyanın yeraltı zenginlikleri olan Irak ve Libya’ya özgürlük adı altında saldırmasının inandırıcı olmadığını aktardı. 100 yıl önce Libya’ya saldıran İtalya’nın 100 yıl sonra yine saldırdığını bu nedenle İngiltere, Amerika, İtalya ve Fransa’nın Afrika’da işgalci ülkeler olduğuna dikkat çeken Arabacı, “Kaddafi, sürüye kurt getiren bir insan konumunda. Bu ülkelerle 42 yıl işbirliği yaparak bu duruma geldi. Ama artık miadı doldu. Tanklar ve ağır silahla halkına saldırarak haçlı saldırısının önünü açtı” diye konuştu.
TÜRKİYE ERKEN ÖTEN HOROZ OLMAMALI
57 civarındaki İslam ülkesinin bir araya gelerek kendi topraklarında yaşanan olayları bir iç sorun olarak görüp, bu tür konularda haçlı ülkelerinin değil kendileri müdahil olması gerektiğini bildiren Arabacı, şunları kaydetti: “İslam Konferansı Örgütü var fakat adı bile utangaç. İslam Birliği Örgütüyüm diyemiyor. AB, BM, NATO gibi bir oluşum olamıyor. İKÖ Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam ülkelerinin ortak ordusu oluşturulmalı diye bir adım atmıştı. Bu bir fikir düzeyinde durmaya devam ediyor. Onun için Sayın Başbakan, Yeni Osmanlıcılık diye bir düşüncemiz yok diyerek doğru bir adım attı. Erken öten horoz konumunda olmamak lazım. İslam ülkeleri büyük bir badire atlamadan güçlenme yoluna gitmeli. Öncelikle Türkiye kazaya uğramadan, iç kargaşaya uğramadan akıllı bir güçlenme sürecine hızla girmesi gerekiyor. Turgut Özal devrinde batılı basın Yeni Osmanlıcılığı çok dile getirdi. Özal, Türkistan gezisi yaptı, Balkanlarda bir geziye çıktı ve kısa bir süre sonra öldürüldü. Özal’ı Yeniçeri kıyafetiyle tasvir edenler oldu. Türkiye zamansız bir yola girmemeli. Şuanda Türkiye, kardeşlik, barış söylemleri geliştirilmeli. Irak’ta, Libya’da, Kafkasya’da, Balkanlar’da kan akmasın söylemi daha doğru. Yeniden Osmanlı gibi meydana çıkacağım dediğiniz zaman arkasını getirmeniz gerekiyor.”
Birinci Dünya Harbi’nde İngilizlerin, İkinci Dünya Harbi’nden Amerika’nın Afrika ve Ortadoğu’ya şekil verdiğini hatırlatan Arabacı, gizli anlaşmalarla İslam coğrafyasında  22 Arap devletinin kurulduğunu ve Irak, Kudüs, Filistin, Mısır gibi birçok yerin İngiliz mandasında yönetildiği vurgulayan, Arabacı, “Buraları tekrar Türkiye’ye vereceklerini mi sanıyoruz? Onun için yanlış adamlar atmadan, geleceği planlamamız ve tuzağa düşmememiz gerekiyor” dedi.
EN SONUNDA BATIYLA HESAPLAŞILACAK
“En onsunda bir hesaplaşma olacak. Bu kaçınılmaz. Çok yüklendiler, saldırgan durumdalar, saldırıyorlar” ifadelerini kullanan Doç. Dr. Arabacı, “Böyle bir hesaplaşmaya İslam ülkeleri henüz hazır değil. Tabandan hazırlanması lazım. Yönetim, teknoloji, bilim olarak hazırlanmalı. İsrail 1948’de kurulmalı. Üç büyük savaşa girdi Arap ülkeleriyle. Arap ülkelerinin hepsini yendi. Çünkü İsrail Ortadoğu’da kurulmuş haçlıların pilot devleti. Amerika teknoloji yardım ediliyor. Karşılıksız hibe veriyor. Avusturya’da Yahudiler aleyhine konuşmak suçtur. Bu nedenle sabırlı, akıllı, bilinçli bir güçlenme çizgisine girilmesi şart. Halk katmanlarda iyi işbirlikleri geliştirilip İslam ülkelerinin savunma dâhil, ekonomi, eğitim, siyasi yapıda kurumsallaşarak dünyada kendini göstermemsi gerekiyor. Libya saldırısı çok etkin bir uyarıdır. Bu uyarı dikkate alınmalıdır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.