İnsan hakları söylemi ideolojik

İnsan hakları söylemi ideolojik

İnsan hakları adı altında Afganistan ve Irakın işgal edildiğini aktaran Doç. Dr. Ali Şafak Balı, insan hakları söyleminin birilerinin yaptıklarını meşrulaştırmak için kullanıldığını söyledi

Bilgi İletişim Kültür Araştırma Derneği (BİLKAD) Salı Söyleşisi’nde bu hafta ‘Hangi İnsan Hakları’ konusundan söyleşi yapıldı. Alaeddin Keykubat Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşiye konuşmacı olarak Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Şafak Balı katıldı. İnsan hakları söyleminin hangi insanların hakkı olduğunun sorgulanması gerektiğini belirterek sözlerin başlayan Doç. Dr. Ali Şafak Balı, insan hakları adı altına dünyada bir ideolojinin gerçekleştirilmeye çalışıldığını belirtti. İnsan hakları adı altında Afganistan, Irak, Libya gibi birçok ülkenin işgal edildiğini aktaran Doç. Dr. Balı, “Irak’taki insanlar Saddam zulmüne uğruyor, Irak’ta kimyasal silah var ve oradaki insanlar özgür değil diye Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri Irak’ı işgal etti. Amaçları güya Irak’taki insanlara özgürlük götürmekti. Ama sonuç ortada, Irak’taki insanlar Saddam döneminden daha kötü ve güç durumdalar. Irak’ta her gün insanlar ölüyor. Ülkede refah yok olmuş durumda. Ayrıca birçok Iraklıya hapishanelerde zulüm yapıldı ve halen yapılıyor. Yine Afganistanlı insanlar özgür değil, onların da insan oldukları için hakları var diye yardımcı olmak için işgal edildi. Günümüzde ise Libya’ya insan hakları adı altında müdahale yapıldı. Yapılanlara bakıldığı zaman insan hakları adı altında belirli hedefler gerçekleştirilmeye çalışılıyor” diye konuştu.

‘İNSAN HAKLARI BELİRLİ BİR İDEOLOJİYE HİZMET EDİYOR’

İnsan hakkı söyleminin belirli bir hedefi, ideolojiyi hayata geçirmek için kullanıldığını da dile getiren Doç. Dr. Ali Şafak Balı, “Yapılanlar sonucu çağdaş insan hakkı söylemi birilerinin hedeflerine hizmet etmektedir. Bunu görmemek mümkün değil. Son 300 yılımıza damga vuran insan hakkı ve demokrasi söylemi tamamen ideolojik bir söylemlerdir. İnsan hakkı söylemiyle Afganistan’a, Irak’a ve Libya’ya yapılanlara bakıldığı zaman hangi insan hakları sorusunun cevabı çıkmaktadır. 300 yıla damga vuran bu söylemlerden önce insan vardı ama böyle bir hak vurgusu yapılmıyordu. Hak, insanoğlunun doğuştan aldığı bir durumdur. İnsan hakkı birileri tarafından verilen bir şey değildir. Ancak bu söylemi kullanan ülkeler işgallerini ve orada yaptıklarını meşrulaştırmak için bunu kullanıyorlar. Ortada verilen bir hak ve özgürlük yoktur” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.