İngiltere'de yükselen mortgage oranları 7,5 milyon haneyi etkileyebilir

İngiltere'de yükselen mortgage oranları 7,5 milyon haneyi etkileyebilir

İngiltere'de mortgage (konut kredisi) faiz oranlarının hızla artacağı ve 2026'ye kadar yıllık 15,8 milyar sterlin ek maliyet oluşturarak 7,5 milyon haneyi etkileyeceği öngörülüyor.

İngiliz düşünce kuruluşu Resolution Foundation tarafından yapılan analize göre, enflasyonun nisandan beklenenden yüksek gelmesi ve maaşlardaki artışın sürmesiyle İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz artışı döngüsünün devam edeceği öngörüsü güçlendi.

Şu anda yüzde 4,50 olan politika faiz oranlarının 2024 ortasına kadar yüzde 6'ya ulaşacağı beklentisiyle, mortgage için faiz oranları da artıyor ve piyasadaki anlaşmalar etkileniyor.

Ortalama iki yıllık sabit mortgage oranlarının bu yıl sonunda yüzde 6,25'e çıkacağı ve 2027'nin sonuna kadar yüzde 4,50 seviyesine inmeyeceği öngörülüyor.

Söz konusu yüksek oranların, ülkedeki mevcut mortgage krizini giderek derinleştireceği ve yıllık toplam mortgage geri ödemelerine 2026'ya kadar 15,8 milyar sterlin ek maliyet getireceği hesaplanıyor.

Hane başı yıllık mortgage geri ödemelerinin, gelecek yıl itibarıyla 2 bin 900 sterlin artması ve 7,5 milyon hanenin yüksek oranlardan etkilenmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.