İmanla kazanılan zafer

İmanla kazanılan zafer

Çanakkale Zaferinin 96ncı yıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Zaferin önemine dikkat çekilen etkinliklerde, Çanakkale’den büyük dersler çıkarmak gerektiği de vurgulandı

Şehitlik Abidesi’nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü töreni düzenlendi. Şehitleri anma programına Vali Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, gaziler ve çok sayıda ilkokul öğrencisi katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, öğrencilere seslenerek vatanın bağımsızlığını kolay kazanılmadığını belirterek, Türk bayrağı üzerindeki kırmızı rengin vatanın bağımsızlığı için canlarını veren şehitlerin kanı olduğunu söyledi. Akyürek, bağımsızlık için canlarını feda eden şehitlere minnet duyduklarını ifade ederek, “Artık bize düşen görev ise şehitlerimize layık olmak, gelecek nesillere daha iyi bir ülke bırakmaktır. Türkiye’yi dünyada lider ülke haline getirmek bize düşen görevdir” dedi. Çanakkale’de şehit düşenlerin her ilden her bölgeden olduğunu vurgulayan Akyürek, “Buradaki şehitliğimizde her ilden ecdadımız var. Ecdadımız omuz omuza savaşarak şehit düştüler. Bağımsızlığımızı omuz omuza kazandık ve bu kardeşliği ülkemizde geleceğe taşımalıyız” diye konuştu. Vali Aydın Nezih Doğan ise, Çanakkale’de başka milletlerin insanlarının da hayatlarını kaybettiğinin altını çizerek, her yıl Avustralya’dan ve Yenizelanda’dan her yıl birçok insanın ziyarete geldiğini söyledi. Çanakkale’de mağlup olan ülkelerinde kendine pay çıkardığını belirten Doğan, “İster galip olalım ister mağlup yaşananlardan ders çıkarmak zorundayız. Her yıl Çanakkale’ye gelen yabancılar kendi vatandaşlarını hüzünle anıyor ve bir anı olarak yaşıyorlar” şeklinde konuştu. Doğan, bağımsızlık hediye eden şehitleri saygı ile andığını ve onlara layık olmanın çok önemli olduğuna dikkat çekti. İlkokul öğrencileri ise programın ardından şehitlikteki Çanakkale Savaşı’nı ve ülkedeki o zamanki durumu anlatan minyatür sergisini gezdi. 
ÇANAKKALE SAVAŞI
PİYESLERLE CANLANDIRILDI
Şehitlikteki törenin ardından Konya Devlet Tiyatrosu'nda düzenlenen programa geçildi. Günün anlam ve önemine dair konuşmaların ardından Konya Çimento Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından Çanakkale Savaşı ile ilgili çeşitli piyesler sergiledi. Lise orkestrası eşliğinde oynanan piyesler izleyenlerden büyük alkış aldı.
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ
İÇİN MEVLİT OKUNDU
Çanakkale şehitlerini anma etkinlikleri çerçevesinde Hacıveyiszade Cami’nde Cuma namazı öncesinde hayatlarını kaybeden tüm şehitler için Mevlit okundu. Mevlit-i Şerifi Uluırmak Nuraniye Kur’an Kursu Hocası Yavuz Selim Ceylan okudu ve Çanakkale şehitleri dualar ile anıldı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.