Ilgınlı üreticilere teknik gezi

Ilgınlı üreticilere teknik gezi

Ilgın Küçükbaş Hayvan Üreticileri Derneği, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Tarım ve Orman Müdürlüğü, “KOP İle Anadolu Çobanları Buluşuyor” projesi kapsamında teknik gezi düzenlendi.

Ilgın Küçükbaş Hayvan Üreticileri Derneği, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Tarım ve Orman Müdürlüğü, “KOP İle Anadolu Çobanları Buluşuyor” projesi kapsamında teknik gezi düzenlendi.

Üretici Kooperatifi ile Küçükbaş Hayvan Üretici Birliği faaliyetlerini gözlemlemek üzere Karaman, Adana, Gaziantep ve Mersin illerinde düzenlenen çiftçi gezisinde yapılan çalışmaları Ilgınlı üreticiler yerinde gördü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Büyükoba Kalkınma Kooperatifi Başkanı Fikret Çoban, “Bizler zaten yüz yıllardır hayvansal ürünleri evlerimizde geleneksel usullerimizle üretiyoruz. Hayvanlarımız meradan bir bir çeşit ot, yavşan, kekik ve Konya ovasına özgü bitki örtüsünden beslendiği için ürünlerimizin kendisine özgü bir aroması bulunmaktadır. Biz kooperatifimiz aracılığı ile zaten evlerimizde üretmiş olduğumuz peynir ve yoğurt gibi hayvansal ürünleri Kooperatifimiz çatısı altında kurmuş olduğumuz fabrika ile el değmeden halkımıza ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Bunun yanında yetiştiricilerimizin ürettiği sütlere değer katarak daha çok kazanmasını hedefliyoruz. İnşaallah hep birlikte başaracağız. Bu konuda siyasiler başta olmak üzere tüm yetkililerden, üreticilerimizin, üyelerimden ve halkımızdan destek bekliyorum. Gezi bizlere çok şey kattı. Bizleri misafir eden Divle Kooperatif Başkanı Tacettin Durna ve Gaziantep KKYB Başkanı Osman Türkman’a teşekkür ederim” dedi.

FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPILDI

Teknik gezi ve proje Ilgın Küçükbaş Hayvan Üreticileri Derneği Başkanı Abdullah Altan ise şunları kaydetti: “KOP ile Anadolu Çobanları Buluşuyor Projesi kapsamında yaptığımız teknik gezimizin amacı bölgeler arası bilgi alışverişi ve örnek projelerin bölgemize kazandırılmasını sağlamaktır. Teknik gezimizin birinci ayağı olan Karaman ili Ayrancı İlçesi Divle Mahallesinde bulunan mağara olgunlaştırılarak tüketime sunulan Divle Peynirini Divle Kooperatif Başkanı Tacettin Durna ile görüşülerek, bizimde bölgemizde KOP tarafından onaylanmış uygulanmakta olan ‘Yöresel Peynirler KOP ile Değer Kazanıyor Projesi’ Büyükoba Mahallemizde  üretim tesisi kurulumu tamamlanan ve Gökçeyurt (Kempos) Mahallemizde bulunan mağarada olgunlaştırılıp pazara sunulacak ürünlerimize benzer örnekler yerinde görülerek fikir alışverişi yapılmıştır.”

Ziyarette Gaziantep Koyun ve Keçi Birliği Başkanı Osman Türkman’a Başkan Altan tarafından plaket takdim edildi.

HABER MERKEZİ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.