İlgi Sektörü Sevindirdi, 2014'te İstanbul'da 2 Kitap Fuarı Düzenlenecek

İlgi Sektörü Sevindirdi, 2014'te İstanbul'da 2 Kitap Fuarı Düzenlenecek

Okurların, 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'na gösterdiği ilgi sektörü harekete geçirdi.

Okurların, 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'na gösterdiği ilgi sektörü harekete geçirdi. Kapılarını yarın kapatacak fuarı ziyaret edenlerin sayısı yarım milyona yaklaştı. Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Başkanı Bayram Murat, gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, bu yüzden Mart 2014'te yeni bir kitap fuarı planladıklarını söyledi.

Aynı zamanda Zambak Yayın Grubu'nun Genel Müdürü olan Bayram Murat, kitap fuarına gösterilen ilgiyi, "Türkiye okuyor." şeklinde özetlerken, 32. Uluslararası Kitap fuarına ilginin geçen yıla oranla yüzde 11 arttığını vurguladı. İkinci kitap fuarının Basım Yayın Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle açılağını aktaran Murat'ın verdiği bilgiye göre okurların kitapla ikinci buluşması 1-9 Mart 2014tarihleri arasında CNR EXPO'da olacak. Fuarın ana teması da 'Sosyal Medya ve Çocuk' olarak belirlendi. Daha kitap sever bir nesil için; okuma alışkanlığının küçük yaşta kazandırılması gerektiğinin vurgulanacağı fuarda, çocuklara ve gençlere yönelik çeşitli etkinliklerin gerçekleştirileceği alanlar oluşturulacak. ilk defa düzenlenecek CNR Kitap Fuarı'na 650 katılımcı ve 300 bine yakın ziyaretçi bekleniyor.

‘TÜRKİYE OKUYOR’ TEKRAR BAŞLASIN

Türkiye’de kitap fuarlarının gelişmesi için teşviklerin artması ve daha ulaşılabilir olması gerektiğine dikkat çeken Bayram Murat, ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den 'Türkiye Okuyor' kampanyasını yeniden başlatmasını talep etti. Murat, "Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın koordinasyonunda, 'Türkiye Okuyor Kampanyası' başlatılmıştı. Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe giren kampanya ile toplumun her kesimine okuma alışkanlığının kazandırılması ve bu alışkanlığın geliştirilmesi amaçlı bir çok etkinlikler yapıldı. Biz sayın Cumhurbaşkanımızdan Projeyi tekrar gündemlerine almalarını talep ediyoruz. Türkiye Okuyor Projesi ile kitap ,okuma kültürü ve yazarlar Türkiye’nin gündeminde kalması açısından çok önemli." ifadelerini kullandı.

ÇİNLİLER ÇOCUK KİTAPLARINI SEVDİ

Öte yandan Beylikdüzü TÜYAP'ta devam eden 32. Kitap Fuarı'nda Zambak Çocuk standını ziyaret eden Language & Culter Press Başkanı Wang Xuming, Zambak Grup Genel Müdürü Bayram Murat ile yayıncılık sektörü ve çocuk kitapları üzerine söyleşide bulundu. Çocuk kitaplarıyla yakından ilgilenen Wang Xuming ‘Bizde çocuk çok’ esprisiyle 1,5milyar nüfuslu Çin kitap pazarını işaret etti.

32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 10 Kasım 2013 Pazar akşamı 19.00’da sona erecek.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.