İktidara yakın gazete duyurdu: Aşı 2021’e kaldı!

İktidara yakın gazete duyurdu: Aşı 2021’e kaldı!

İktidara yakın Yeni Şafak gazetesi, Çin'den gelecek aşının “bürokrasiye takıldığını” yazarak, aşılamanın 2021’e kaldığını yazdı.

Yeni Şafak gazetesi, Çin’den gelmesi beklenen yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) aşısının yapılmaya başlanmasının 2021’e kaldığını yazdı.

Gazetede Fazlı Şahan imzasıyla çıkan haberde Çin’den alınacak 50 milyon dozluk aşının “bürokrasiye takıldığı” ifade edildi.

Haberde şu ifadeler yer aldı:

Aşının ilk 3 milyonluk dozunun hazır olduğu, ancak Çin’de bazı prosedürlerden kaynaklanan gecikmenin yaşandığı belirtildi. İlk parti aşıların 10 gün içinde gönderilmesi planlanıyor. Daha önce aralık sonu olarak öngörülen aşılamaya yeni yılda başlanacak.

Haberde ayrıca Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’ın şu ifadelerine yer verildi:

Türkiye’de aşılama her yerde aynı anda başlayacak. 83 milyon nüfusumuz olduğunu düşündüğümüzde 60-65 milyon civarı vatandaşımızın haziran ayı sonuna kadar aşılanmasını planladığımız düşünülebilir.

Koca’nın açıklamaları

Koca ay başında aşı ile ilgili yaptığı açıklamada "Zannediyorum 11 Aralık'tan sonra erken dönemde yaygın bir şekilde sağlık çalışanlarından başlamak üzere Bilim Kurulumuz stratejiyi hazırlıyor” demişti.

Koca, 9 Aralık’ta yaptığı açıklamada da ay sonu gelmeden aşılamanın başlayacağını ifade etmişti:

3-4 gün içerisinde aşı ülkemize gelebilir. Öyle düşünüyoruz bütün izinleri alınmış oldu ve geldikten sonra iki hafta Halk Sağlığı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzun Laboratuvarlarında 2 hafta güvenli testleri yapıldıktan sonra kullanıma geçilmiş olacak. Muhtemelen bu durumda aralık sonu itibarıyla, ay sonu itibarıyla sağlık çalışanlarımızdan başlayarak başlamış olacağız. İlk gelecek parti aralık ve ocak ayı için 20'şer milyon toplam 40 milyondu. Şubat ayı için 10 milyon. 20 milyonun ilk 3 milyonu gelmiş olacak önümüzdeki günlerde...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.