İki olay iki dram

İki olay iki dram

İlköğretim öğrencisi Hikmet Çiçek, bağışlanan organları ile 4 kişiye umut olurken, 56 yaşındaki5 çocuk babası Mehmet Taşkın faili meçhul kişilerce evinde boğazı kesilerek öldürüldü.

ORGANLARI İLE UMUT OLDU

Konya önceki gün akşam iki farklı olaya daha tanık oldu. Babası ile tatlı su doldurmaya giderken hızla gelen aracın altında kalarak ağır yaralanan ve Numune Hastanesine kaldırılan 13 yaşındaki Hikmet Çiçek’in beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından ailesi organlarını bağışladı. Hikmet’in bağışlanan 4 organı, yaşam mücadelesi veren 4 hastanın yeniden hayata tutunmasına vesile oldu.
BIÇAKLANARAK ÖLDÜRÜLDÜ
13 yaşındaki Hikmet Çiçek’in organlarının nakil edilmek üzere alındığı sırada bir başka acı haber Furkandede Mahallesi'nden geldi. Aslen Afganistan uyruklu olan ve Antakya’da bulunan eşi ve 5 çocuğunu geçindirmek için Konya’da seyyar olarak deri mont satan 56 yaşındaki Mehmet Taşkın, yalnız kaldığı evinde vücudunun çeşitli yerlerinden bıçaklandıktan sonra boğazı kesilerek öldürüldü.

Çiçek, 4 kişinin umudu

Evlerinin yanındaki çeşmeden babası Hüseyin Çelik ile tatlı su doldurmaya giderken bir araç altında kalarak ağır yaralanan 13 yaşındaki Hikmet Çiçek 24 saat hayata tutunabildi. 

Çiçek’in ailesi 3 kızlarından yıllar sonra dünyaya gelen tek oğullarının beyin ölümünün gerçekleştiğini öğrenmelerinin ardından organlarını bağışlama kararı aldı. Mengene Mahallesi Karaman Caddesinde geçtiğimiz gün akşam geç saatlerde meydana gelen olayda Hikmet Çiçek su doldurmaya giderken Cengiz D idaresindeki 42 AVE 75 plakalı otomobilin çarpması sonucu ağır yaralı olarak Numune Hastanesi yoğun bakım ünitesine kaldırılmıştı. Doktorlar küçük Hikmet’i sağlığına kavuşturmak için uzun süre uğraştı ancak küçük Hikmet önceki akşam yaşam mücadelesini kaybetti.
Beyin ölümü gerçekleşen Çiçek’in ailesi 3 kızlarından sonra dünyaya gelen oğullarının organlarını bağışlama kararı aldıktan sonra Hikmet’in iki böbreği, karaciğeri ve kalp kapakçığı başarılı bir operasyonun ardından alındı. S.Ü. Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu ile Numune Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Melih Azap, Numune Hastanesi Yoğun Bakımlar Sorumlusu Uzm. Dr. Ayhan Okur ve ekibi tarafından başarılı bir operasyonun ardından alınan Çelik’in bir böbreği S.Ü. Tıp Fakültesine, bir böbreği ve karaciğeri Akdeniz Üniversitesine, kalbi ise Ankara Gazi Üniversitesine gönderildi. Çiçek ailesinin 3 kızı olduğu ve uzun bir sürenin ardında yıllarca istedikleri oğullarına kavuştukları öğrenilirken babası ile akşam vakti su doldurmaya giden 13 yaşındaki Çiçek’in görüntüleri kazadan bir dakika önce mahalledeki güvenlik kameralarına elinde su şişesi ile yansıdı.
BÖBREĞİ ÜNLÜ’YE NAKLEDİLDİ
Öte yandan 13 yaşındaki Hikmet Çiçek’in Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gönderilen böbreği 31 yaşındaki Ayhan Ünlü'ye nakledildi. Ayhan Ünlü’nün kardeşi Ahmet Ünlü ağabeyinin 11 yıldır diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamını sürdürdüğünü söyledi. 
Haftada 3 gün ağabeyinin diyalize bağlandığını ifade eden Ünlü, ''Böbrek yetmezliği olan ağabeyime bugüne kadar hep bizler baktık. İş göremiyordu. Bugüne kadar da hiç evlenemedi. Bundan sonra daha rahat bir yaşam sürdürecek. Bu durum bizi çok sevindiriyor. Çocuklarının organlarını bağışlayan aileye çok teşekkür ediyoruz'' diye konuştu. Konuşmakta güçlük çeken Ayhan Ünlü ise sağlığına kavuşacağı için çok mutlu olduğunu kaydetti. Nakil sonrası Ünlü'nün sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.


Seyyar satıcı boğazı kesilerek öldürüldü

Seyyar deri çeket ve yelek satarak geçimini sağlayan 56 yaşındaki Mehmet Taşkın yalnız yaşadığı evinde boğazı kesilerek öldürüldü. Furkan Dede Mahallesi Karamani Mehmet Paşa Sokak içerisinde önceki akşam ortaya çıkan olayda Mehmet Taşkın’ın aslen Afganistan uyruklu olduğu ve Antakya’da bulunan eşi ile 5 çocuğunun geçimini sağlamak için Konya’da seyyar satıcılık yaptığı öğrenildi. Kendisinden iki gündür haber alamayan komşularının eve gelerek kapıyı defalarca çalmalarına rağmen çıkmaması üzerine polise haber verilmesiyle ortaya çıkan olay mahalle sakinlerini dehşete düşürdü.
İhbar üzerine olay yerine gelen Polis kapıyı açarak içeri girdiğinde Taşkın odanın ortasında cesedi ile karşılaştı. Cinayet Büro dedektifleri olay yerinde yaptıkları incelemede talihsiz adamın bıçaklanarak ve boğazının kesilerek öldürüldüğünü belirlerken cinayetin gasp amaçlı işlenmiş olabileceği yönünde çalışmalarını başlattı. Yaklaşık bir yıldır yalnız yaşayan Taşkın’ın Afganistan uyruklu olduğu ve Antakya’da yaşayan eşi ve 4 çocuğuna bakabilmek için deriden yapılan yelekleri Kapı Camii civarında sattığı öğrenildi. Polis olayla ilgili geniş çaplı bir araştırma başlattı.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.