İhh Başkanı Yıldırım: İsrail İle Anlaşmalar Bizi İlgilendirmiyor

İhh Başkanı Yıldırım: İsrail İle Anlaşmalar Bizi İlgilendirmiyor

Mavi Marmara davasında mağdurlar davalarından vazgeçmeyeceklerini belirtti. İsrail ile anlaşmalar yapılmasının kendilerini bağlamadığını ifade eden İHH Başkanı Bülent Yıldırım, davalardan vazgeçildiği sözü verildiyse bu sözü veren...

Mavi Marmara davasında mağdurlar davalarından vazgeçmeyeceklerini belirtti. İsrail ile anlaşmalar yapılmasının kendilerini bağlamadığını ifade eden İHH Başkanı Bülent Yıldırım, davalardan vazgeçildiği sözü verildiyse bu sözü veren bürokratların ihanet içinde olduğunu söyledi. Daha önce duruşmaların uzamasını hep paralel yapıya bağladıklarını söyleyen Yıldırım, “Paralel yapı kısmen bertaraf edildi. Şimdi bakacağız başka bir derinlik var mı bu işin içerisinde?” diye konuştu.

Mavi Marmara davasına bugün devam ediliyor. İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen duruşmanın öğle arasında basın açıklaması yapıldı. Davanın müştekilerinden İHH Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail ile anlaşma yapılmış olmasının kendilerini bağlamadığını söyledi. Yıldırım, “Ama bizim durduğumuz nokta şu; İsrail ile en güzel ilişki sıfır ilişkidir. Çünkü adam bu ülkeyi kendi toprağı kabul ediyor. Adam bana diyor, ben şahidim, ‘seni Türkiye’de öldüreceğiz’ diyor. Yani ‘Türkiye benim’ diyor. Bu hiç onurumuza dokunmuyor mu?” şeklinde konuştu.

Olay sonrasında kendilerini çeşitli teklifler yapıldığını ileri süren Yıldırım, “Birileri bizim yumuşadığımızı asla düşünmesin. Bize öyle teklifler geldi ki yumuşasak o teklifleri kabul eder dünyanın en büyük mal varlığına sahip kuruluşu olurduk.” dedi.

Özür ve tazminatın yeterli olmadığını kaydeden Yıldırım, “Bize ne diyorlar biliyor musunuz? Acaba bir takım kişiler enerji anlaşması yapmak için bu normalleşme sürecini başlatmak istiyor. İsrail de davaları şart koşuyor. Acaba mahkemeler de siyasi davranıp bu süreci uzatıp, bu anlaşmalar yapıldıktan sonra bu işi rafa mı kaldıracak. Arkadaşlar normalleşme şu bu falan filan. Ama şunu da unutmayın evet İsrail özür diledi. Bu Türkiye’nin çok büyük bir başarısıdır. Tazminat şu bu bunlar kısmi başarılardır. Ama ablukanın ve ambargonun kalkmadığı sürece tam bir başarıdan söz edilemez.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de bundan sonra hiçbir İsrail uçağının uçamayacağını belirten Yıldırım, “Normalleşmede de gelip Konya semalarını tekrar kullanacak. Yok öyle hikaye. Konya semalarında bundan sonra asla hiçbir İsrail uçağı uçamayacak. Bunu bütün dünya bilsin. Ve normalleşmede böyle çok kolay bir şekilde gelip ellerini kollarını sallayarak Türkiye’de yürüyecekler, bunu da kabul etmiyoruz.” dedi.

Soruları da cevaplayan Yıldırım, “Mavi Marmara olayında paralel yapının rolü nedir?” şeklindeki soru üzerine, “Ben şunu da söylüyorum; bugüne kadar duruşmalar uzadı hep 'paralel yapı' dedik. Şimdi 'paralel yapı' kısmen bertaraf edildi. Şimdi bakacağız başka bir derinlik var mı bu işin içerisinde?” şeklinde konuştu.

“Basında da yer alan haberlere göre, Gazze’ye yardım konusunda iki ülke arasında görüşmeler ve anlaşmalar yapıldığı, Kızılay ve TİKA’nın yardım yapabileceği belirtildi. Gelinen bu noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu yöneltildi. Yıldırım, “Bu anlaşmalardan bizim haberimiz yok. Biz de basından takip ediyoruz. Yalnız sayın Başbakanın bir duruşundan haberimiz var. Asla davalardan vazgeçilmeyecek. Çünkü davalardan vazgeçme hakkı hükümetin değil. Davalar bağımsız yargının konusudur. O nedenle anladığım kadarıyla, biz İsrail’i de takip ediyoruz. İsrail içinde bir takım bürokratlar ve medya mensupları Türkiye’nin davalardan vazgeçtiği sözünü verdiğini söylüyor. Bu sözü bürokraside kim verdiyse Allah katında, toplum ve bizim nezdimizde çok büyük bir ihanet etmiştir.” cevabını verdi.

İsrailli komutanlara yakalama kararı bekleyip beklemediklerini sorusu üzerine Yıldırım, “Şu anda herkes Türkiye’de bu yakalama kararının çıkmamasını siyasi baskının varlığına bağlıyor. Bizim cesur yargıç ve savcılarımızı suçluyorlar. O nedenle bunun ötesi yok bugün yakalama kararı mutlaka çıkmalı.” cevabını verdi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.