İbrahim Aypar, esnafa maddi destek verilmesi çağrısında bulundu

İbrahim Aypar, esnafa maddi destek verilmesi çağrısında bulundu

Ramazan ayı ve yaklaşan bayram dolayısıyla, kısıtlamaların devam edebileceği endişesiyle Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Aypar, esnafa maddi destek verilmesi çağrısında bulundu

Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Aypar, esnafa maddi destek verilmesi çağrısında bulundu. Aypar, açıklamasında şunları söyledi: “Bir yılı aşkın süredir korona virüs salgını ile mücadelede inanılmaz derecede sıkıntıya düşen başta oda faaliyetleri sınırlandırılan esnafın kontrollü normalleşme süreci bile birlikte tam rahat nefes alacak derken vaka sayılarının artması sebebiyle, yeni kapanmaların gerçekleşmesi sonucunda, Kira, elektrik, su, sosyal güvenlik primleri, vergiler ve kredi borçları biriken esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı.

Pandeminin başladığı günden bugüne kadar amacı odamızın ve esnafın sesi olaya devam eden oda yönetim kurulumuz, corona virüs salgını hakkında üyelerimizi bilim kurulu çalışmaları hakkında bilgilendirmek dahil birçok konuda esnafımızla olan irtibatımız günün 24 saatinde devam etmektedir.              

Devletimizin aldığı kararların uygulamasında, üyelerimize gerekli olan maske, temizlik ve hijyen malzemelerinin temini ve kuralları gösteren uyarı insört ve broşürlerinin dağıtılmasını sağladık. Yönetim kurulu muzunda içinde yer aldığı belirli bütçelerle, kapalı olan esnaf ve sanatkârımıza maddi temas halinde esnafın sosyal ve ekonomik sıkıntılarını aktararak, pandeminin esnaf açısından sorunsuz yürütülebilmesi için olağan üstü çalıştık çalışmaya da devam ediyoruz. İlçe bazında gerek Kaymakamlık ve gerekse diğer kuruluşlarla ortak çalışmada görevimizi fazlasıyla yaptığımızı düşünüyoruz.

Amacımız elbette bir an evvel bu salgının ülkemizden def edilmesi ve hiçbir esnaf kardeşimizin işyerinin kapanmaması, insanlarımızın acı çekmemesidir. lakin yaşanan süreçten en fazla eziyeti esnafımız çekmiştir çekmeye de devam etmektedir. Esnaf ve sanatkârımızın ülkemizde yaşanmış birçok sıkıntılarda en büyük fedakârlığı yaptığını hepimiz bilmekteyiz.

Salgın kapsamında kapanma kararlarıyla esnaf ve sanatkârların deyim yerindeyse tadı tuzu kaçtı. 415 meslek dalında pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlara artık ciddi manada destek kaçınılmaz hale gelmiştir. 

Batma noktasındaki esnaf ve sanatkâr için acilen: KOSGEB devreye sokularak bir yıl ödemesiz ve faizsiz en az 50.000 TL işletme kredisi sağlanmalı. Hazine destekli kredi kefalet kooperatiflerince kullanılmış olan krediler faizsiz bir yıl ertelenmeli. Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdileri devlet tarafından karşılanmalı. Pandemi süresince talebimiz ile 3 ay süreyle verilen ''Gelir Kaybı Desteği'' nin bütün esnafa olmak üzere bir yıl daha devam etmelidir. SGK ve Bağkur primleri devlet tarafından karşılanmalı. Esnafın borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli. Ödenemeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları faizsiz olarak ertelenmeli. Ülke ekonomimize büyük yaralar açılmaması için ekonominin belkemiği ve en büyük gelir kaynağı olan Esnaf ve Sanatkârın bugün devletimiz tarafından desteklenmeye ihtiyacı vardır.”

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.