Hz. Mevlana topluma mesaj vermiştir

Hz. Mevlana topluma mesaj vermiştir

Hz. Mevlana ve Ailesinin Konyayı teşriflerinin 783. Yıldönümü dolayısıyla Mevlana Üniversitesi tarafından Hz. Mevlananın Hikâyelerle Eğitim Metodu Paneli konulu panel düzenledi

 

Hz. Mevlana ve Ailesinin Konya’yı teşriflerinin 783. Yıldönümü dolayısıyla Mevlana Üniversitesi tarafından “Hz. Mevlana’nın Hikâyelerle Eğitim Metodu Paneli” konulu panel düzenledi. Mevlana Üniversitesi Hekimoğlu Salonu’nda gerçekleşen panele Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler de katıldı.

Hz. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaşı Veli gibi toplumu düşünceleriyle aydınlatan şahsiyetlerin fikirlerine günümüz insanın daha çok ihtiyacı olduğunu belirten Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, özellikle bu fikirlere gençlerin daha çok ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Panelin Oturum Başkanlığını yapan Prof. Dr. Emine Yeniterzi, Hz. Mevlana’nın şiirlerinin, hikâyelerinin kaynağının Kur’an’ı kerim olduğunu belirterek, Kur’an’ın insanlar tarafından daha iyi anlaşılması için 300’ün üzerinde hikâye anlattığını kaydetti. Hikaye ile anlatmayı HZ. Mevlana’nın kendisine metot seçtiğini ifade eden Yeniterzi, “Aynı zamanda benzetmelerden de oldukça yararlanmıştır. Örneğin buğday satıcısının ölçü olarak kullandığı kaba takılmayın, benim söylediklerimin dışına değil iç yüzüne bakın diyerek mesajını iletmiştir. Bu bakımdan Hz. Mevlana’daki temel amaç insanın anlayabileceği seviyeden konuşmaktır” dedi.

“Mesnevi Hikâyelerinde Metaforik/Mecazi Anlatım” konusunu anlatan Prof. Dr. Cihan Okuyucu, anlatımın, üslubun güzelleşmesi, anlatmak istenen düşüncenin tam anlamıyla anlatılması için metaforik denilen benzetme sanatlarından yararlanıldığını söyledi. Bu anlamda Hz. Mevlana’nın düşüncelerinin toplum tarafından daha iyi kavranması için hikâyelerden yararlandığını dile getiren Okuyucu, şöyle konuştu: “Hz. Mevlana herkesin anlayacağı dilden konuşmuştur. Bu amaçla mecaz, teşbih gibi benzetmelerden de yararlanmıştır. Dile getirdiği ney aslında insanların dünya nimetlerine dalıp ebedi hayatı unuttuğunu simgelemektedir. Geçmişin sesini yansıtmaktadır. İnsanın değeri can cevherindedir diyerek insanın ruhuna verdiği ehemmiyete işaret etmektedir. Bunun gibi Mesnevisinde benzetmelerden yararlanmıştır. Aslında bu şekilde Hz. Mevlana anlaşılır olmuştur” dedi. Prof. Dr. Ramazan Altuntaş ‘Mesnevideki Fablların Ahlak Eğitimine Katkısı’, Yrd. Doç. Dr. Hümeyra Aslantürk ‘Mevlana’nın Eğitim Anlayışı ve Mesnevi hikâyelerinde Eğitim’ ve Dr. Faik Özdengül de ‘Rumi ve Aşkın Terapi’ hakkında bilgi verdi.

HASAN AYHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.