Hükümlülere bayram hediyesi

Hükümlülere bayram hediyesi

Babacan, cezaevi koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen mahkumların cezalarının iyileşinceye kadar ertelenebileceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakanlık Merkez Bina'daki yapılan toplantı yaklaşık 6 saat sürdü.

Toplantı sonrası kameraların karşısına çıkan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan görüşülen ve imzaya açılan yasa tasarıları hakkında bilgi verdi.

Adalet Bakanlığı'nın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı 'mahkumların eşleriyle görüme iznini' düzenleyen tasarıya da son şekli verildi.

Babacan açıklamasında tasarının evli olan hükümlülerin 3 ayda bir eşleriyle görüşebilmesinin önünü açtığını ifade ederek, bu görüşmenin 3 saatten 24 saate kadar olabilmesinin de öngörüldüğünü aktardı.

Yılda 3 kez kullandırılan ev iznini 4'e çıkaran tasarı ayrıca, 15-18 yaş arasındaki çocuk mahkumların aileleriyle 2 ayda bir yaptığı görüşmelerin 3 saatten 24 saate çıkarılmasını öngörüyor.

KARARI VALİ VERECEK
Hükümlü ve tutukluların mazeret iznini geçireceği yerlerde yapılan değişikle ilgili bilgi veren Babacan, 'Mazeret izni ölüm veya hastalık izni verilen hükümlüler evinde, 2. derece dahil kan ve kayın hısımlarının evinde kalabilecekler. Bu yerlerden hangisinde kalabileceklerine mülki amir karar verecek, yani o ilin valisi ' dedi.

310 KİŞİYE İNFAZ ERTELEME UMUDU
Tasarı aynı zamanda ağır hastalık veya sakatlık nedeniyle infazın ertelenmesi alanında da düzenleme içeriyor.

Mevcut yasada infazın ertelenmesinin hayati tehlikeye bağlı olduğunu hatırlatan Babacan, 'Bu tasarıyla toplum için tehlike oluşturmamak şartıyla maruz kaldığı ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen mahkumun cezasının infazı iyileşinceye kadar, tedavi oluncaya kadar ertelenebilecek, geri bırakılabilecek'' ifadesini kullandı.

Babacan, bu değişiklikle şu anda cezaevinde bulunan yaklaşık 310 kişinin durumunun yeniden değerlendirilebileceğini vurguladı.

ERGENEKON TUTUKLULARI DA KAPSAMDA
Babacan, NTV muhabiri Ercan Gürses'in 'Bilindiği gibi Ergenekon tutukluları arasında ağır hasta olanlar var. Cezaevleri tasarısı Ergenekon tutuklularını kapsıyor mu? ' şu yanıtı verdi:

'Kararı Adli Tıp verecek. Bu kanundaki hükümler neyse tüm tutuklu ve hükümlüler için geçerli olacak. Konuyla ilgili detayları Adalet Bakanlığı'nın yapacağı basın toplantısında verilecek. '

TAPDK KAPANIYOR
Babacan, toplantıda alınan kararlardan birinin de 'Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun kaldırılması olduğunu söyledi.

Yapılan özelleştirmelerden sonra kuruluşun faaliyetlerinin bağımsız bir kurum tarafından yapılması gereken fonksiyonlar olmadığını söyleyen Babacan,

Kurumun görevlerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık, Sağlık ve Maliye bakanlıkları arasında dağıtılacağını dile getirdi.

2B'DE BAŞVURU SÜRESİ UZADI
Babacan, 2b uygulamasıyla ilgili müracaat süresinin uzatıldığını vurgulayarak, sürenin bu ayın sonunda dolacağını, ancak süreyi 3 ay daha uzattıklarını duyurdu. Babacan, şimdiye kadar başvuramamış vatandaşlara 3 aylık bir başvuru penceresi açıldığına işaret etti.

BAYRAMDA OTOYOL VE KÖPRÜLER ÜCRETSİZ
Bayram tatiline de değinen Babacan, 24 Ekim Çarşamba, yani arefe gününden, gece yarısından itibaren, 30 Ekim 2012 Salı günü 07.00'ye kadar otoyol ve köprülerin ücretsiz kullanılabileceğini söyledi.

Babacan, ''Ayrıca 25 Ekim Perşembe günü gece yarısı, yani çarşambayı perşembeye bağlayan gece başlayıp, 28 Ekim 2012 Pazar gecesi, gece 12.00'de bitmek üzere yine toplu taşıma hizmetleri de bu kapsamda karara bağlanmış durumda'' diye konuştu.

İSRAİL'E OLUMSUZ YANIT
Bir soru üzerine, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın siyasi direktörü Avivi 'nin yaptığı 'Suriye konusunda görüşelim ' çağrısına değinen Babacan, Mavi Marmara baskınıyla ilgili özür ve tazminat talebi yerine gelmediği sürece İsrail ile temasın mümkün olmayacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.