Hükümet Memur Ve Memur Emeklisi İçin Zam Teklifini Sunacak

Hükümet Memur Ve Memur Emeklisi İçin Zam Teklifini Sunacak

Geçen hafta başlayan toplu sözleşme sürecinde, hükümet bugün 2014 ve 2015 yıllarına ilişkin zam teklifini sunması bekleniyor.

Geçen hafta başlayan toplu sözleşme sürecinde, hükümet bugün 2014 ve 2015 yıllarına ilişkin zam teklifini sunması bekleniyor. Hükümetin teklifinde 2014 yılı enflasyon tahmini olan yüzde 5’i göz önünde tutacağı ve 3+3 ile masaya gelmesi bekleniyor.

Hükümet, toplu sözleşme görüşmelerinde yaklaşık 2,7 milyon memur ve 1,9 milyon memur emeklisinin merakla beklediği zam teklifini sunacak. Kamu İşveren Heyeti adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Kamu Çalışan Sendikaları Heyeti bakanlıkta bir araya geldi. Toplantıda yine bazı hizmet kolları ele alınırken, hükümet öğleden sonra teklifini sunacak. Hükümetin geçmiş yıllarda olduğu gibi yıllara göre enflasyon beklentilerini dikkate alarak bir teklifte bulunması bekleniyor. Buna göre, 2014 yılı enflasyon hedefi yüzde 5. Yine geçtiğimiz günlerde işçilere verilen 3+3’lük teklifinde göz önüne alınacağı bildiriliyor.

Toplu sözleşme maratonuna katılan memur konfederasyonları, taleplerini önceden kamuoyuna duyurmuş ve Devlet Personel Başkanlığı'na iletmişti. Memur- Sen, emeklileri de kapsayacak şekilde taban aylığa 2014 için 100 lira zammın yanı sıra, gelecek yıl için yüzde 6+6, 2015 yılı için yüzde 6+6 artış yapılmasını istiyor. Türkiye Kamu-Sen, memurların ve emeklilerinin maaşlarına 2014 için yüzde 10+10, 2015 için yüzde 10+10 zam talep ederken; KESK, "Kamu emekçilerinin 2014 yılı için temel maaşı 2 bin 340 liraya yükseltilmeli." diyor. Maaş zamları en geç 21 Ağustos'ta belli olacak.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.