Hukukçulara doğru, güzel ve etkili konuşma semineri

Hukukçulara doğru, güzel ve etkili konuşma semineri

Selçuk Üniversitesi (SÜ) İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Radyo-Televizyon ve Sinema Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mete Kazaz, iyi ve etkili konuşabilmek için sadece akla değil, yüre

Selçuk Üniversitesi (SÜ) İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Radyo-Televizyon ve Sinema Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mete Kazaz, iyi ve etkili konuşabilmek için sadece akla değil, yüreklere de hitap edilmesi gerektiğini belirtti.
Kazaz, Hukuk Fakültesi Konferans Salonu'ndaki ''İletişim Seminerleri''nin dördüncüsünde, öğretim üyeleri ve öğrencilere doğru, güzel ve etkili konuşma hakkında bilgi verdi.
Doğru, güzel ve etkili konuşmanın diğer mesleklerde olduğu kadar hukukçularda da çok önemli olduğunu vurgulayan Kazaz, ''Güzel ve etkili konuşabilme bir yetenek işidir ancak geliştirilebilir. Söylemek ile anlatmak bambaşka şeylerdir. Söylemek bir şekilde konuşma eyleminin gerçekleştirmek olarak tanımlanırken, anlatmak karşıdakinin sizin ne anlatmak istediğinizi tam olarak anlamasıdır. Hukukçunun da mesleğini yaparken, karşıdakine ne anlatmak istediğini tam olarak doğru, güzel ve etkili konuşarak ifade etmesi gerekir'' diye konuştu.
İyi bir konuşmacı olmak için başlangıçta beğenilen 3 konuşmacının model alınması gerektiğine dikkati çeken Yrd.Doç. Dr. Kazaz, iyi ve etkili konuşabilmek için konuşmayı engelleyen sorunu tespit etmek gerektiğini belirtti. Seminere, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Ömer Ulukapı, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Hadi Sümer, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.