Hsyk’dan 28 Şubat Davası Açıklaması

Hsyk’dan 28 Şubat Davası Açıklaması

Hâkimler ve Savcılar Yükse Kurulu (HSYK), anayasa ve yasalar çerçevesinde görevini yapan idari bir kurul olduğunu ve yargısal görevi bulunmadığını bildirdi.

Hâkimler ve Savcılar Yükse Kurulu (HSYK), anayasa ve yasalar çerçevesinde görevini yapan idari bir kurul olduğunu ve yargısal görevi bulunmadığını bildirdi.

HSYK, bazı basın yayın organları ile sosyal medyada yer alan haber ve yorumlarda 28 Şubat davasıyla ilgili mahkemenin tutuksuz yargılama yapma kararı eleştirilerek bundan HSYK’nın sorumlu olduğunun vurgulanması sebebiyle açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada, Bilindiği üzere, Anayasamız ve yasalarımız uyarınca; Hâkimler görevlerinde bağımsız olup, hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu; Anayasa ve yasalar çerçevesinde görevini yapan idari bir kurul olup; yargısal görevi bulunmamaktadır. Ne kamuoyunun yakından takip ettiği diğer davalarda ne de 28 Şubat davasında yargı yetkisini kullanan hâkimlere yönelik olarak tavsiye ve telkinde bulunması ya da yönlendirme yapması mümkün değildir. Milletimiz adına yargı yetkisini kullanan hâkimler, dosyadaki mevcut delil durumuna göre anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hâkimlere yargı yetkisinin kullanılmasından dolayı neden tutuklu yargılama yapıyorsun sorusu sorulamayacağı gibi neden serbest bıraktın sorusu da kurulumuzca sorulamaz. Verilen kararlarda yanlışlık olduğunun düşünülmesi durumunda müracaat edilebilecek hukuki yollar da yine kanunlarımızda açıkça yer almaktadır. Anayasamız, idari bir kurul olan HSYK’ya; “Hâkim ve savcıların görevlerini; Kanun, tüzük, yönetmeliklere ve genelgelere (hâkimler için idari nitelikteki genelgelere) uygun olarak yapıp yapmadıklarını denetleme; Görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını araştırma ve gerektiğinde hakkında inceleme ve soruşturma yetkisi” vermiş olup, bu kapsamda Kurulumuza gelen şikâyetler de titizlikle incelenip değerlendirilmektedir” denildi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.