Hortoğlu: Her Kesimin Faydasına Olan Gelişmeleri Destekliyoruz

Hortoğlu: Her Kesimin Faydasına Olan Gelişmeleri Destekliyoruz

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu, Türkiye'de artık yeni kavgalara yer verilmeyeceğini birlik ve beraberlik duygularının pekiştiğini söyledi.

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu, Türkiye'de artık yeni kavgalara yer verilmeyeceğini birlik ve beraberlik duygularının pekiştiğini söyledi.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde düzenlenen ‘Alevi Sünni Kardeşliği ve Aşure’ etkinliğinde konuşan Cengiz Hortoğlu, gerçekleştirilen etkinliklerle toplumun birlik ve beraberlik duygularının pekiştiğinin aktardı. Diyarbakır’da gerçekleştirilecek buluşmalar hakkında da "Çözüm süreci olsun, azınlıklarla ilgili haklar olsun, dindar insanların haklarıyla ilgili olsun, elbette onların haklarını almasını, Türkiye’de özgür ve müreffeh bir hayatı, dünyaya bir defa gelen insanların istediği gibi yaşama hakkının olduğu gerekçesiyle arzu ederiz." dedi.
Her kesimin faydasına olan gelişmelere her daim destek verdiklerini kaydeden Hortoğlu; Aleviler Türkiye’deki her demokratik adımı, her özgürleşmeye dönük gelişmeyi destekleyeceklerini vurguladı. Türkiye’de özgür ve müreffeh bir hayatı insanların istediği gibi yaşama hakkının olduğunu aktaran Hortoğlu, “Ama Alevi toplumunun haklarının taleplerinin karşılanmasını da istiyoruz. Hepimiz kardeşsek, kardeşliği temin edecek en önemli şey adalettir. Adalet de herkesin hakkını herkese teslim etmektir. Dolayısıyla Alevi toplumunun da beklentileri var, yıllarca ertelenen ötekileştirilmiş duyguları var. Beklentiler var, bu beklentilerin karşılanmasını arzu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Alevilerin beklentileri hakkında geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile bir araya geldiklerini ve artık hükümetten bir açılım beklediklerini ifade eden Cengiz Hortoğlu; “Biz hükümetle çeşitli defalar birlikte olduk. Ben ümit varım, ülkemin geleceği adına, Alevi toplumunun beklentileri adına, adımlar atılabileceğini söyleyebilirim. Ama bu adımlar ne şekilde olur, nasıl olur, onu bizde tam bilemiyoruz, kestiremiyoruz. Ama müzakere edilmeden tam bir mutabakat sağlanmadan, hükümetin bir açılımı yapmayacağını, kamuoyuna deklare etmeyeceğinin ifadesi var.” açıklamalarında bulundu.

Muharrem ayının ilk 11 gününde 11 farklı ilde programlara katıldığını, kardeşlik ve barış ortamının devam etmesi halinde ülkede hiçbir kavgaya yer olmayacağını dile getiren Hortoğlu şunları söyledi: “Türkiye'nin hemen hemen her yerinde organizasyonlar var. Ülkenin her yerinde aşure kazanları kaynıyor. Aşure kazanları başında insanlar toplanmış, birlik beraberliklerini, kardeşliklerini, ortak yaşam kültürünü vurguluyorlar. Tekrar birlikte yaşama istek ve arzularını ikrar ediyorlar. Türkiye’nin geleceği adına umut veren bir tablo olarak görmek lazım. Muharrem ayı birleştirici bir rol oynuyor. Ben çok mutluyum Türkiye’nin geleceği açısından, Türkiye’de artık yeni kavgalara fırsat verilmeyecek, bu tür programlar birlik ve beraberliğimiz artıracak diye düşünüyorum.”

MKÜ Atatürk Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Yazar Erkam Tufan Aytav, Antakya Kültürlerarası Diyalog derneği (AKADİM) Başkanı İsa Aydın ile çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı. Katılımcılara aşure ikram edildi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.