Hobi olarak başladı modern çiftlik kuruyor

Hobi olarak başladı modern çiftlik kuruyor

Karaman'da hobi olarak hayvancılığa başlayan bir sanayici 500 büyükbaş hayvan kapasiteli modern bir çiftlik kuruyor.

Karaman'da faaliyet gösteren Duru Bulgur Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru açıklamada, bulgur fabrikasınında kullandıkları buğdayın atıklarını değerlendirmek amacıyla hobi olarak yıllarca küçükbaş ve büyükbaş hayvan beslediklerini söyledi.
Zamanla hayvancılığı bir iş kolu olarak görmeye başladıklarını ifade eden Duru, ''Hayvancılığı içinde bulunduğumuz stresli iş ortamından kurtulmak, rahatlamak için kendimize ait bahçemizde yapıyorduk. Bahçede mütevazi bir ahır yaptırdık. Burada bir kaç inek, bir kaç at, küçükbaş hayvanlar vardı. Ailece bu hayvanlarla ilgileniyorduk. Zamanla Tarım İl Müdürlüğünün önerileri ile Karaman'da olmayan hayvan ırklarını örnek olması amacıyla Karaman'a getirdik'' dedi.
Yeni ırklarla yaptıkları deneme üretimlerinin ardından mütevazi ahırı modern bir hale getirdiklerini dile getiren Duru, şunları kaydetti:
''Gördük ki hobi olarak yaptığımız bu iş hobi olmaktan çıkmış, tesisi büyüttük. Şimdi de Canhasan yolu üzerinde bulunan kendi arazimize 500 büyükbaş hayvan kapasiteli bir çiftlik yaptırmaya başladık, tesis büyük oranda tamamlandı. Hayvanlara verdiğimiz yemleri de kendimiz üretiyoruz. Amacımız tamamen organik et ve süt üreterek piyasaya sürmek. Bunun çalışmaları yapılıyor. Tesisimiz herkese örnek olacak bir tesis. Hayvancılıkta Avrupa standartlarını yakalayıp, iyi bir yere gelmek istiyorsak bu tür tesislerin çoğalması lazım.''
Duru ailesinin yaptıkları çalışmaları takdirle karşıladıklarını söyleyen Karaman Tarım İl Müdürü Hikmet Doğru ise çiftçilere örnek olması amacıyla birçok çalışmayı Duru firmasıyla birlikte yaptıklarını söyledi.
Yeni şeyleri insanlara anlatabilmenin çok zor olduğunu ifade eden Doğru, şöyle konuştu:
''Çiftçimiz bu uygulamaların başarılı olup olmadığını görmek istiyor. Biz İhsan Duru'nun katkılarıyla Karaman'a ilk defa, her seferinde iki ve ikiden fazla yavru veren koyunlardan getirdik. Onun çiftliğinde yeni yonca çeşitleri ektik. Silajlık mısır ekmesini tavsiye ettik, kendisi de bunu başarıyla uyguladı. Bu başarılı çalışmaları yaptığımız tarla günleriyle çiftçilerimize gösterdik. İnşaatı devam eden tesis de örnek bir tesis olmuş. Karaman tarımına yaptığı katkılardan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.'' 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.