Hızlı bir ulaşıma ihtiyaç var

Hızlı bir ulaşıma ihtiyaç var

Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, “KOP İdaresi olarak bizim önerimiz bölgeye nefes aldıracak alternatif bir çıkış olabilecek Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir ve Kayseri hattının 140-160 arasında gidebilen karma hat olarak yapılmasıdır” dedi.

Konya Valiliği tarafından düzenlenen Bölgesel Ulaştırma Çalıştayı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı konferans salonunda yapıldı. Konya, Kayseri, Antalya, Aksaray ve Nevşehir illerinden yöneticilerin katıldığı çalıştayda, Antalya-Kayseri arasında yapılması planlanan Yüksek Hızlı Tren hattının karma hatta çevrilmesi, 2023 planlamasına alınması için istişareler yapıldı ve konu ile ilgili genel fikir birliğine varıldı. Bir dizi program için Konya'da bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş'ın da katıldığı toplantıda, Konya Valisi Muammer Erol, Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KOP İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Aksaray, Antalya, Kayseri ve Nevşehir Vali Yardımcıları, Belediye Başkan Yardımcıları, ilgili bakanlıkların temsilcileri ile akademisyenlerden oluşan 80'e yakın katılımcı hazır bulundu.

İSTANBUL HATTI AÇILIYOR

Toplantıyı değerlendiren bir konuşma yapan Konya Valisi Muammer Erol ise programa katılan herkesin söyleyecekleri ne varsa söylenenleri dikkate almanın bölge için ciddi bir kazanç olacağını belirterek; “Unutmayınız ki, söyleyecekleriniz bölgenin sorununun çözümünde önemli katkılar sağlayacaktır. Bölge illerimizin bir araya gelmesi, birlikte hareket etmesi farkındalık oluşturmamız için önemli bir adımdır. Bu birliktelik için buraya gelen illerimizin değerli yöneticilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu. AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez ise, Konya Ankara arasının hızlı tren olarak projelendirildiğini ancak Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Konya ziyareti sırasında Konya’ya hızlı trenin yakışacağını belirtmesi üzerine Konya Ankara arasının hızlı tren projesine alındığını belirterek; “2013 yılında bulunuyoruz ve çok kısa bir süre içerisinde Konya-İstanbul yüksek hızlı tren de çalışmalarına başlayacak. Hükümetimizin 2023 vizyonu içerisinde Konya-Antalya arasında yüksek hızlı tren hattı yapılmaya başlanmıştır. Hedef burada sadece Konya değil Konya’dan sonra turistlik alan olan Nevşehir daha sonra Kayseri’ye bağlayacak bir hattın gerçekleştirilmesi. Hatların nasıl yapılacağı konusunda tartışılması gerekiyor. Bu çalıştaydan sonra Antalya-Konya-Nevşehir-Aksaray-Kayseri illerimizin tamamında bu proje konuşulmaya başlayacaktır. Konuşulmaya başlaması en azından insanların zihninde algısında bu proje yer edecektir. Biz de bir siyasetçi olarak ülkemizin geleceği olarak kıt imkânlarımız içerinde bu projeleri gerçekleştirmeye çalışacağız gayret edeceğiz” dedi.

DEMİRYOLU GELİŞTİRİLMELİ

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’na bağlı AKFOD, UFAD, KONFAD, ANFAD, KAFSİD gibi fotoğrafçı derneklerinin katkılarıyla hazırlanan “Geçmişten Günümüze Ulaşım, Kağnı’dan Hızlı Tren’e” konulu fotoğraf sergisinin açılışı ile başlayan Çalıştay'ın açılış konuşmasını Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu yaptı. Başkan Babaoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin daha önceki dönemlerde merkezi planlamalara ağırlık verdiğini ancak son 10 yıldır yeni bir anlayışla yerelin görüşlerine önem veren bir bölgesel kalkınmaya anlayışına geçildiğini, bunun da bölgesel kalkınmada yeni bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Prof. Dr. Babaoğlu, Marmara Bölgesi'ne sıkışan imalat sanayinin Anadolu kentlerine yayılabilmesinin hızlı yolcu yanında hızlı demiryolu taşımacılığını geliştirmekle mümkün olabileceğini ifade ederek: “Saatte 200-250 kilometre hızla gitmek gerçekten kulağa çok hoş geliyor ancak yükümüz de 150-160 kilometre hızla gitsin. Bu nedenle yatırım önceliğimizin yüksek hızlı tren yerine otoyollar göre yine yüksek hızlarda karma hatlara verilmesi bölgesel kalkınmada büyük avantaj sağlayacaktır. Aksaray, Konya, Karaman ve Niğde tek başına Türkiye’nin yüzde 8,3’üne, tarım alanlarının ise yüzde 12’sine karşılık geliyor. Diğer taraftan Türkiye’nin su varlığının ise yüzde 4’üne sahip. Bu zorluklar içerisinde, dışarıdan baktığın zaman ise Konya’nın tarımın merkezi olduğu gibi bir algı var ama su yok. Yeterli su olmadığı için bölgede diğer sektörlerin gelişmesinin gündeme gelmesi daha stratejik bir karar olacaktır” dedi.

LİMANLARA ULAŞMALIYIZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2012 yılında ulusal bildirim olarak hazırlatıp kamuoyu bilgisine sunduğu bir raporda, 70 yıllık kuraklık afeti alansal dağılımında en fazla olay rapor edilen bölgenin Orta Anadolu olduğunu, merkezinin ise Konya ve civarı olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Babaoğlu, “Bu durum NASA’nın en son raporlarında da görülmektedir. Esas olarak bizim ulaştırma ile ilgili altyapıları tamamlayarak, enerji ile ilgili çalışmaları, sanayi ile ilgili dönüşüm programlarını uygulayarak bu bölgeyi diğer sektörlere dönüştürmemiz, bölgenin tarihi kadim başkent olmasının hatırına dönüşüm sağlayacak bir program uygulamamız gerekiyor. Mersin limanına yapımı devam eden hat bizler için son derece önemli, çünkü limana hızlı ulaşım rekabeti de beraberinde getirecektir. KOP İdaresi olarak bizim önerimiz bölgeye nefes aldıracak alternatif bir çıkış olabilecek Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir ve Kayseri hattının 140-160 arasında gidebilen karma hat olarak yapılmasıdır. Biz bu hattan Kayseri üzerinden Samsun limanına, yine Sivas üzerinden Kars, Tiflis, Bakü hattına doğrudan bir katar yapma şansımız olur ve yeni pazarlar açar ve hem doğuya hem Karadeniz’e bağlantımızı sağlar. Karayollarında yolcu ve yük taşımacılığı hız sınırının azami 100 km/saat olduğu düşünülürse, bu nedenle 140-160 hızla gidebilen yük trenlerinin aslında hızı ikiye katladığını unutmamamız lazım” diye konuştu. Konuşmaların ardından KOP İdaresi Başkanı Prof. Babaoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş’a çini işlemeli porselen tabak verirken, Konya Valisi Erol ise Kurtuluş Savaşı yıllarında çekilen “Cepheye Cephane Taşıyan Analar” fotoğrafını hediye etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.