Hititoloji Kongresi'ne 20 Ülkeden 200 Bilim Adamı Katıldı

Hititoloji Kongresi'ne 20 Ülkeden 200 Bilim Adamı Katıldı

Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 9. Uluslararası Hititoloji Kongresi, 20 ülkeden 200 bilim adamının katılımı ile başladı. Rektörlük konferans salonunda başlayan kongreye, Çorum Valisi Sabri Başköy, eşi Fatma Başköy, Hitit...

Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 9. Uluslararası Hititoloji Kongresi, 20 ülkeden 200 bilim adamının katılımı ile başladı. Rektörlük konferans salonunda başlayan kongreye, Çorum Valisi Sabri Başköy, eşi Fatma Başköy, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile çok sayıda akademisyen katıldı.

Burada konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Aygül Süel, 9. Uluslararası Hititoloji Kongresi'ni gerçekleştirmek üzere toplandıklarını belirterek programda hitap etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Süel, ''Çorum şehri bir kongrede daha bizlere ev sahipliği yapıyor. Bizler Türkiye'den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelerek, burada dünyadaki en önemli uygarlıklardan biri olan Hitit medeniyetini konuşmak ve bilimsel araştırmalarımızı paylaşmak üzere toplandık. ''dedi.

Hitit uygarlığının beşiği olan Çorum'da 24 yıl önce başlayan ve uluslararası bir boyut kazanarak yurt dışında da devam eden Kongreye Çorum'un beşinci kez ev sahipliği yaptığını ifade eden Süel, günümüzde ise bu kongrelerin bu alanda çalışan her bilim adamının merakla beklediği değerli toplantılar haline geldiğini kaydetti.

Kongrede günümüzden 4 bin yıl önce Anadolu'da ilk siyasi birliği oluşturan Hititler'in her yönüyle tartışılacağı, son birliktelikten bu yana ortaya çıkan arkeolojik ve filolojik verilerin, yapılan çalışmaların değerli bilim insanları tarafından sunularak Hitit medeniyetinin biraz daha aydınlatılacağını kaydeden Aygül Süel, ''Bu kongrede dikkat çeken önemli hususlardan birinin de genç bilim adamlarının kongreye katılımlarının arttığı ve Hititoloji üzerinde çalışan ülkelerin sayısının da artmasını görmemizdir. ''ifadelerini kullandı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz ise toplumda herkesin farkında olarak ya da olmayarak Hititlere karşı bir sevgisinin olduğunu ifade ederek meydana gelen bu sevginin nasıl cereyan ettiğini de irdelemekte fayda olduğunu belirtti.

Tarihte pek çok yeniliklerin ve ilklerin yaşatıldığı bir uygarlıktan bahsedildiğinin altını çizen Zülküf Yılmaz, M.Ö. 1700-1800'lü yıllarda Hititler'in Anadolu'da var olduğunu ve hiçbir mukavemet ile savaş emareleri görmeden Hititlerin Anadolu'ya geldiklerini belirterek insanlarla çok iyi bir iletişim halinde olduklarını aktardı.

''Hititlerin kısaca bölgeye savaş ve nefreti getirmediğini, bulundukları topluma dostluğu, barışı ve bayındırlığı getirdiğini, bu süreçte kendilerini de geliştirdiklerini biliyoruz. ''diyen Yılmaz, bazı bilim insanlarının Hititler'in sosyal yaşantılarını incelediklerinde günümüzle birçok benzerliğin ortaya çıktığını ifade ederek Hacivat-Karagöz figürlerinin bu çerçevede örnek gösterilebileceğini sözlerine ekledi.

Çorum Valisi Sabri Başköy de ''Bu Kongrede ümit ediyorum ki Hitit medeniyeti ile ilgili çok güzel bildiriler gerçekleşmiş olacak. Hitit Medeniyeti denince Çorum İlimiz akla geliyor çünkü Hitit uygarlığının başkenti Hattuşa ve ticaret başkenti Şapinuva ilimizde bulunuyor. ''diye konuştu.

Çorum'da 5 ayrı yerde kazıların devam ettiğini, bunların; Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva, Eskiyapar ve Resuloğlu olduğunu belirten Sabri Başköy, Valilik olarak hemen hemen tüm kazı evlerini ziyaret ettiklerini ve her ziyarette gelen talepleri sür'atle yerine getirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Çorum'un arkeolojik alan yönünden oldukça zengin olduğunu, 5 ayrı kazıda elde edilen buluntuların Ekim-Kasım ayları gibi düzenlenen çalıştayda bir araya getirilerek kitap haline dönüştürüldüğünü belirten Başköy, ''Her sene yapılan çalıştaylar, 3 yılda bir Çorum'da gerçekleştirilen kongrede tekrar bir araya getirilerek daha anlamlı ve farkındalık yaratacak düzeyde tüm dünyaya sunuluyor. ''dedi.

Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise açıklamasında ''Hititoloji henüz çok genç bir bilim dalı olmasına karşın, bu alanda çalışmalar yapan sadece ülkemizde değil, dünyanın farklı üniversite ve araştırma kurumlarında çalışmalar yapan bilim insanlarının yapacağı araştırmalar için de büyük bir potansiyele sahiptir. ''ifadelerini kullandı.

İlki 1990 yılında Çorum'da gerçekleştirilen ve bugün yine kentte ama üniversite ev sahipliğinde 9'ncusunu düzenledikleri Uluslararası Hititoloji Kongreleri, Hitit kültürü ve tarihinin yanı sıra Anadolu tarihine de yepyeni boyutlar kazandırdığını ifade etti.

Bugün açılışını gerçekleştirilen kongrede, 80'i Türkiye'den 116'sı yurtdışından olmak üzere 23 ülkeden 200'e yakın değerli bilim insanının konuyla ilgili en yeni çalışmalarını paylaşarak, bir sonraki kongreye daha büyük hedef ve beklentilerle hazırlanacak çalışmaların fitilini ateşleyeceklerini belirten Rektör Alkan, ''Üniversitemiz bünyesinde arkeoloji ve hititoloji bölümleri ile Hitit Uygarlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin bulunması, kentimizin sahip olduğu kültür mirasının anlaşılması, korunmasında sorumluluk bilincinin oluşturulması ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynamaktadır. Hitit Üniversitesi olarak Hititoloji Kongrelerinin gerçekleştirilmesinde üstlenmiş olduğumuz yürütme görevinden dolayı gururluyuz. '' CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.