Hırsız, az hırlı değil

Hırsız, az hırlı değil

Hırsızlık olaylarına çocuklar da bulaştı. Aynı semtteki iki market çocuk hırsızlar tarafından soyuldu.

Hırsızlık olaylarına çocuklar da bulaştı. Aynı semtteki iki market çocuk hırsızlar tarafından soyuldu. Çocuklardan biri dondurma alma bahanesiyle market sahibini oyalarken, diğeri kasadaki paraları alıp kaçıyor

Binbir çeşit yöntem kullanarak Konya'yı adeta abluka altına alan hırsızlar, yöntemlerine her geçen gün yenilerini ekliyor. Şimdilerde mahalle aralarındaki küçük marketleri kendilerine hedef olarak gören art niyetli insanlar, mahalle bakkallarını adeta canından bezdiriyor. Hırsızlık yapanlara gerekli yaptırımın uygulanmaması nedeniyle hırsızlık olaylarının önüne bir türlü geçilemezken, şimdilerde hırsızlığı özellikle küçük yaştaki çocuklara yaptırıyorlar.

Yaşça küçük olanlara verilen cezalar adeta hükümsüzlük üzerine kurgulanıyor. Bu nedenle çocuklar da bu kötü yollara alet ediliyor. Dondurma dolaplarının bakkalların dışında olması da hırsızların işini kolaylaştırıyor. İki çocuk birlikte iş yerine geliyor. Birisi dondurma dolabında iş yeri sahibini oyalarken, diğeri de içeri girerek hemen kasaya yöneliyor. Öncesinde marketi kolaçan ederek neyin nerede olduğunu öğrenen hırsız, eliyle koymuş gibi kasaya ulaşarak, kasadaki paraları alıp kayıplara kaçıyor. Hırsızlar özellikle çevredeki esnafın kapalı olduğu pazar günleri marketlerden hırsızlık yapıyor.

1 DAKİKADA MARKETİ SOYUYORLAR

Eski Sille Yolu üzerinde bulunan marketine Ramazan'dan hemen sonra 10 gün içerisinde iki defa hırsız girdiğini söyleyen bir işletmenin sahibi Fatma Bayrakçı, “15 Eylül'de markete hırsız girdi. Geceleyin gelip kepenkleri kırmışlar ve içeri girip sigaraları almışlar. Sabah geldiğimde hiçbir şeye dokunmadan polisi çağırdım. Gerekli incelemeleri yaptıktan sonra marketten ayrıldılar. Aradan 10 gün geçmişti ki, bir çocuk geldi markete. Dondurma dolabına yönelerek, dondurma almak istediğini söyledi. Dondurma fiyatlarını soruyor, onu mu alsam, bunu mu alsam diye beni oyalıyordu. O arada markete başka bir çocuk daha girmiş. Kasadaki 500 TL'yi, çantada birine yapacağım ödeme için ayırdığım 2 bin TL'yi ve 200 TL kadar olan bozuk paraları almış. Bu söylediklerimin hepsi 1 dakika içerisinde gerçekleşti” diye konuştu.

EVİMİZE GİDEMEZ OLDUK!

Marketlerine 10 gün içerisinde iki defa hırsızın girmesi üzerine markette yatıp kalkmaya başladıklarını dile getiren Fatma Bayrakçı, “Yaşadığımız bu olaylar nedeniyle eşimle birlikte markette yatıp kalkar olduk. Yeni bir hırsızlık vakasının yaşanmasından korkuyoruz. Polisi ikinci hırsızlık olayında da aradım. Davacı olduğumu söyledim. Bir süre sonra hırsızı yakaladıklarını söylediler. Ancak hırsızların küçük yaşta olması nedeniyle ceza almadıklarını öğrendik. Biz hırsızlar yüzünden iş yerimizde yatıp kalkıyoruz. Çocuklarımızın psikolojisi bozuldu. Buna karşılık hırsızlara hiçbir önlem alınmıyor. Bu kadar mı aciz durumdayız? Polis yakalasa da, hırsızlar bir süre sonra çıkıyor. Bunu bir meslek haline getirmişler ki, hep aynı döngü yaşanıyor. Daha ciddi tedbirlerin alınmasını, daha iyi yaptırımların uygulanmasını istiyoruz. Aksi halde bu hırsızlık olaylarının önünü alamayız. Hırsızlık olaylarının ardından iş yerime güvenlik kamerası taktırdım ama bunun da bir faydasının olacağını sanmıyorum” dedi.

AYNI YÖNTEM, AYNI MEVKİ, AYNI OLAY

Hırsızlar aynı dönemde, aynı mevkide bulunan bir başka marketi de soymuş. Başka bir marketin işletmecisi olan Veyis Ayhan, “Burada yaklaşık 23 yıldır esnaflık yapıyorum. Birkaç defa hırsızlık olayı başıma geldi. Hırsızlar genelde geceleri gelip camları kırıyor ve kasadaki paraları, tezgahtaki sigaraları ve para edecek ne bulduklarsa onları alıp kaçıyorlardı. Ama bu defa daha farklı bir şekilde yakalandım, gafil avlandım. Küçük bir çocuk dondurma almak için geldiğini söyledi. Dondurma vermek için dışarı çıktım. O sırada bir başkası markete girip hemen kasaya yönelmiş. Ve ne kadar para varsa alıp gitmiş. Çok kısa bir süre içerisinde siz daha ne olup bittiğini anlamadan hırsızlık yapıp gidiyorlar. Daha sonra güvenlik kamerası kayıtlarına baktım. Kayıtlarda açık açık hırsızlığın nasıl yapıldığı belli oluyordu. Hemen polise haber verdim. Daha önce de sabıkası olan çocukların peşine düştüler. Bir telefon geldi. Hırsız çocukları yakalamışlar. Ama ne para kalmış ne de başka Bir şey. Benim bugün malıma, parama kastedenin yarın canıma kastetmeyeceğini kimse garanti edemez. Bu hırsızların daha ciddi şekilde cezalandırılmasını ve daha çözüme yönelik tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Biz eşeğimizi sağlam kazığa bağlıyoruz. Kilitse kilit, kepenkse kepenk, güvenlik kamerasıysa güvenlik kamerası. Ama bunlar çözüm olmuyor. Özellikle pazar günleri diğer esnaflar kapalı olduğu için gelip hırsızlık yapıyorlar. Yazık mı değil? Biz burada ticaret yapmaya, alnımızın teriyle iş yapıp kazanmaya çalışıyoruz. Ama elin adamı gelip iki dakikada senin bütün çabanı hiçe sayarak malına kastedebiliyor” dedi.

merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.