Hibe Desteğiyle Bölgenin Elektrik Panosu İhtiyacını Karşılıyor

Hibe Desteğiyle Bölgenin Elektrik Panosu İhtiyacını Karşılıyor

Hakkâri’de 15 yıldır faaliyet gösteren Siltem Elektrik adlı firma, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan (DAKA) aldığı 380 bin TL hibe destekle bölge illerinden gelen elektrik pano ihtiyacını karşılıyor.

Hakkâri’de 15 yıldır faaliyet gösteren Siltem Elektrik adlı firma, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan (DAKA) aldığı 380 bin TL hibe destekle bölge illerinden gelen elektrik pano ihtiyacını karşılıyor. İkinci şubesini Van’da açan firma, Van Organize Sanayi Bölgesi'den yer tahsisi için başvurdu.

Van, Muş, Hakkâri ve Bitlis’te girişimcilere verdiği destekle bölgenin kalkınmasına destek sağlayan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA); 2009-2010 yıllarında KOBİ, Mali Destek Programı (MDP) kapsamında 14 projeye eş finansmanla birlikte toplamda 4 milyon 700 bin TL hibe desteği verdi. 1998 yılında Hakkâri’de küçük bir işyerinde merak üzerine başlayan pano üretim hayali DAKA’nın hibe desteğiyle gerçeğe dönüştü. 1999 yılında 2. el manuel makine ile elektrik pano üretimi yapımına başladıklarını belirten Siltem Elektrik işletmecisi Sabri Çiftçi, o tarihte TEDAŞ’ın elektrik sayaçlarını dışarıya alma kararının işletmelerinin büyümesinde etkili olduğunu söyledi.

2. EL MAKİNE İLE PANO ÜRETİM PİYASASINA GİRDİ

1998 yılında elektrik malzemesi satış mağazasıyla ticaret hayatına başladığını aktaran Çiftci, daha önceleri elektrik panolarını Ankara ve Van’dan sipariş verdiklerini söyledi. 2001 yılında bu işten kazanç elde edince işi büyütme fikrinin geliştiğini kaydeden Çiftçi, yeni makine almak için Bursa’ya gittiğini söyledi. İşyerindeki makinelerle Bursa’dan makineleri takas usulüyle aldığını anlatan Çiftçi: “Bu kez 2. el yarı otomatik makine aldım. Hakkâri’ye getirdik ve bu makinelerle de tecrübemizi geliştirdik. Üretim yaptıkça siparişler gelmeye başladı. Van, Hakkâri başta olmak üzere çevre illere pano siparişi yapmaya başladık ve iyi bir panocu olarak piyasaya girmiş olduk.” dedi.

FİRMAMIZ DAKA İLE BÜYÜDÜ

2009 yılında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) KOBİ’lere verdiği destek ilanlarını görünce bir proje hazırladıklarını kaydeden Çiftçi: "Verdiğimiz proje DAKA yönetimi tarafından onaylanınca yüzde 50’si kendi öz kaynaklarımızla birlikte DAKA’dan da 380 bin TL hibe desteği aldık. Biz de projeden faydalanarak elimizdeki makinelerin tamamını daha önce aldığım yer olan Bursa’ya gönderdik. Yeni sıfır makinelerle tesisimizi daha da genişlettik. Şu anda yerimiz dar. Üretim yaptığımız panoları sadece Hakkâri’ye değil, Van, Bitlis, Ağrı, Muş'a da gönderiyoruz. Şu anda da çok sayıda siparişimiz var ama yer sıkıntısı sebebiyle siparişleri de kabul edemiyorum. Firma olarak Van Organize Sanayi Bölgesi’ne müracaatta bulundum. Van OSB’den bana yer tahsissi yapılırsa inşallah işimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Şuanda 5 olan eleman sayısını yer tahsisinden sonra 20’ye çıkararak batı illerindeki imalatçılarla rekabet edecek duruma gelirim." ifadelerini kullandı.

BATI’DAKİ ÜRETİCELERLE REKABET ETMEK İSTİYOR

Hakkâri’deki bir diğer sıkıntısının da nakliye ve kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu ifade eden Çiftçi, şunları kaydetti: "Pano üretimi için malzemeleri Ankara ve İstanbul’dan geliyor. Malzemelerin İstanbul’dan Hakkâri’ye gelmesi bizim için çok büyük bir zaman kaybı ve yüklü bir maliyet. En basit bir makine arızasından dolayı çok zaman kaybımız oluyor. Batıdan arızayı gidermek için teknik eleman Hakkâri’ye gelmiyor. İkili ilişkilerimiz sayesinde gelen ustalar da hemen 1-2 gün içinde geri dönmek istiyorlar." şeklinde konuştu.

İSTİHDAMI ARTIRMAK İÇİN VAN OSB’DE YER TALEBİNDE BULUNDU

DAKA’dan aldığı destekle hem sermayesinin hem de pazar payının artığını belirten Çiftçi: “Piyasaya daha güvenle giriyoruz. Hakkâri’deki şubemizle birlikte Van’da da bir şube açtık. Sektördeki güvenimizi yitirmemek için Van OSB’deki yerin bir an önce tahsisin sonuçlanmasını bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde Van Valimizle bir görüşme yapmak istiyorum." diye konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.