Herkesin bildiği jelibon markası  30 milyon dolar yatırımla yurtdışına açılıyor

Herkesin bildiği jelibon markası 30 milyon dolar yatırımla yurtdışına açılıyor

Türkiye'nin geleneksel pazarlarından Orta Doğu ülkeleriyle ikili ticareti artırmak için yaptığı çalışmalar meyvelerini veriyor.

Türkiye'nin geleneksel pazarlarından Orta Doğu ülkeleriyle ikili ticareti artırmak için yaptığı çalışmalar meyvelerini veriyor. Birçok Türk şirketi yurtdışında ve Ortadoğu ülkelerinde yatırımlarını artırırken son yıllarda dış ticarette hacimide her geçen gün artmaya devam ediyor. Birçok Türk şirketi yeni yatırımlar ile kar açıklarken ülkeye döviz giriş sağlıyor

fruit-gums-232233-1280.jpg

Özellikle yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye tarafından yapılan atımlar tüm dünyada ilgi takip ediliyor. Birçok inşaat firmasında yurtdışında yatırmaların artırmaya devam ederken. Yeni bir yatırım haberi gıda sektöründen geldi. Tüm Türkiye tarafından bilinen ünlü jelibon markası sadece Türkiye pazarında değil artık Ortadoğu pazarında da sektörün öncüleri arasında yer almayı hedefliyor. Birçok insan tarafından tüketilin şeker marka ticaret hacmini artıracak.

Kervan Gıda, küresel ölçekte büyüme planı çerçevesinde Mısır'da yatırım kararı aldı. Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, "Yumuşak şeker üretimi ve üretilen bu ürünlerin Orta Doğu ve Afrika pazarlarında satışını gerçekleştirmek amacıyla Mısır'da şirket kurulmasına karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

b5fda145392451-582eecf1ef0ad.jpg

Söz konusu şirket ile ilgili bölgelerde pazar penetrasyonunun artırılması, global bir şirket olma yolunda adımların hızlandırılması ve politik/ekonomik risklerin dağıtılmasının amaçlandığı kaydedilen KAP açıklamasında, "Önümüzdeki 1 yıl içerisinde öncelikle 1 licorice hattı (2.500 ton/yıl kapasiteli) ve 1 jelly hattı (7.500 ton/yıl kapasiteli) ile üretime başlanacaktır. Daha sonrasında uzun vadede toplamda 30 milyon Amerikan Doları seviyesinde yatırım planlanmaktadır. 'MCC for Confectionery Manufacturing' isimli şirketimizin kuruluş sermayesi 50.000,00 USD (ellibin Amerikan Doları) olup Kervan International AB'nin şirketteki pay oranı %75 seviyesindedir. Şirketin kuruluş işlemleri 02.08.2023 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır" denildi.

SAİT ÇELİK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.