Her şey ilim için

Her şey ilim için

Sare Özkaşıkçı İlköğretim Okulu TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kütüphanesinin açılışını gerçekleştiren Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, her şeyin anahtarının ilim olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, çocukların kitaplarla, ilimle, bilimle tanıştırılmasının ne kadar erken olursa o kadar iyi olacağını söyledi. Bir dizi çalışma için Konya’ya gelen Prof. Dr. Aydın, TÜBİTAK tarafından Konya Sare Özkaşıkçı Yatılı Bölge Okulu’na açılan TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Konya Vali Vekili Mustafa Karabacak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş, İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin ve çok sayıda davetlinin katıldığı programda “Gereksiz ve aşırı bilgilerin dışında, geleceğimiz olan çocuklarımız bilimle ve bilgiyle ne kadar erken tanışırsa, toplumumuz ve geleceğimiz için o kadar iyi olur” diyen Prof. Dr. Aydın, çocukların erken yaşlarda kitaplarla tanışmasının gelecekte daha çok okuyan bir neslin oluşumunu sağlayacağını söyledi. Medeniyetimizin bilgi ve bilime çok önem verdiğini ifade eden Prof. Dr. Mehmet Aydın, “Zaten medeniyetimiz bilgi ve bilimi merkez alan bir medeniyetti. Eğer medeniyetimize bir isim vermek gerekirse ‘kitap medeniyeti’ dememiz gerekir” ifadelerini kullandı. Ancak son dönemlerde milletimizin bu geçmişinden uzaklaştığını da aktaran Aydın, “Buna rağmen biz medeniyetimizin bu özelliğinden çeşitli nedenlerden dolayı uzaklaştık. Köklerimiz, bizim bu özelliği tekrar kazanmamız için yardımcı oluyor. Bunun yanında nüfusumuzun büyük bir bölümünün genç olması da bizi bu konuda ümitli kılıyor. Çocuklarımızı iyi yetiştirir, onlara uygun ortam sağlarsak, bu dinamik nüfusumuz değil bölgemize ve Konya’mıza, bütün dünyaya rahmet kaynağı olabilir” diye konuştu.

“HÜKÜMET OLARAK İLMİN ÖNEMİNİN FARKINDAYIZ”
Hükümet olarak bilgi ve bilimin öneminin farkında olduklarını kaydeden Prof. Dr. Aydın, “Bütün bunlardan dolayı biz hükümet olarak her zaman aslan payını eğitime verdik. Çünkü bilim bir toplumun her şeyidir. Bu yüzden milli hâsılanın yüzde 1’ini TÜBİTAK’a harcıyoruz, hedefimiz yüzde 2” ifadelerine yer verdi. TÜBİTAK’ın Türkiye’de başlattığı TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kütüphaneleri’nin ilk olarak Konya’da açılmasına da değinen Aydın, “Bu kütüphane ilk olarak neden Konya’ya açıldı. Biz kesinlikle Konya’ya torpil geçmedik. Konya, ev ödevini en iyi yapan belediye oldu. Bu nedenle hak eden ve kazanan da Konya oldu. Bu kütüphane ile öğrencilerimiz, ilim ve bilim ile sıcak temas sağlayacak” ifadelerini kullandı. Toplumda saygın bir konuma gelebilmek için bilimde de diğer toplumlarla yarışır hale gelmemiz gerektiğini ifade eden Mehmet Aydın, “Para kullanılınca değerlidir, ama bilgi öyle değildir. Bilgi kullanılmasa bile bir değerdir. Bilgi günümüzde her şeyin anahtarıdır” diye konuştu. Daha sonra konuşan Konya Valivekili Mustafa Karabacaklı, son dönemlerde kütüphanelerin sadece öğrencilerin ödevlerini yaptıkları kurumlar haline geldiğini, ancak internette ödev sitelerinin yer almasıyla kütüphanelerin bu özelliklerini de kaybettiğini söyledi. Karabacaklı, TÜBİTAK’ın başlattığı bu kütüphane çalışmasının, kütüphaneleri aslına döndürme adına önemli bir adım olduğunu söyledi. TÜBİTAK’ın bu projelerinin ilk olarak Yatılı Bölge İlköğretim Okullarında yürütüleceğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, “TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kütüphanesi’nin ilk olarak Konya’da başlıyor olması, Konya’mızın bilim açsından önemini gösteriyor. Toplumumuzun gelişimi, çocuklarımızın geleceği için bu tür projeler çok önemli. İlerleyen dönemlerde halk kütüphanelerinde de bu çalışma yer alacak” diye konuştu. Daha sonra TÜBİTAK tarafından Sare Özkaşıkçı Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’na yapılan TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Program, Devlet Bakanı Prof. Dr. Aydın, Mevlana Müzesi ve Şems-i Tebrizi Camii’ni ziyareti ile sona erdi.
UĞUR ELMAS 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.