Her arayana adresinizi vermeyin

Her arayana adresinizi vermeyin

Sağlık Bakanlığı'ndan aradığını iddia eden dolandırıcılara dikkat. 2013 yılında karşılaştığımız, 'sigarayı bırakmak istiyorsanız 1 e basın' taktiğiyle dolandırıcılık yapanlar yeniden hortladı.

Sağlık Bakanlığı'ndan aradığını iddia eden dolandırıcılara dikkat. 2013 yılında karşılaştığımız, 'sigarayı bırakmak istiyorsanız 1 e basın' taktiğiyle dolandırıcılık yapanlar yeniden hortladı.

Telesekretere ait ses kaydı ile cep telefonu numaralarını arayıp 'sigarayı bırakmak istiyorsanız 1 e basın' diye, telesekreter ile avlarına yaklaşan kişi veya kişiler, vatandaşı dolandırıyor.

Vatandaş eğer 1'e basarsa, çağrı sonranıyor ve aradan 1 kaç dakika geçtikten sonra. Saglık Bakanlığından aradığının idda eden bir kişi, insanların sigarayı bırakabilmeleri için yeni bir ürün geldiğini ve ürünün ücretsiz olduğunu söylüyor. Bunun üzerine olaya sıcak bakan vatandaşın ismini, soyismini ve adres bilgilerini isteyerek, 19,99 TL karşılığında kargo ile eve teslimat yapılacağını bildiriliyor. Bildirimin ardından 1 kaç gün geçtikten sonra elinize ulaşan kargo paketi içerisinde bir ilaç geliyor.Kargodan gelen adres ise tamamen uydurma.Ayrıca kargoyla gelen ilaç da tamamen fason.2013 yılında konu ile alakalı vatandaşın dikkat etmesi gerektiğini bildiren yetkililer, “Kişilere inanıp kart bilgilerinizi sakın vermeyin.Bakanlık ürün satışı için kesinlikle önerilerde bulunmuyor.Bizi arayanların sigaraya bağlılık durumuna göre bir yöntem geliştiriyoruz.Arayan ağır içici ise en yakın sigarayı bırakma polikliniğine yönlendiriliyor.Hafif içicilere sigarayı bırakmak için izlemesi gereken yolla ilgili bilgi veriliyor ve tedavi planlaması yapılıyor.Bakanlığımızın adını kullanarak sigarayı bırakma isteyenlere yardım öneren ya da ürün satmak isteyen kişilere sakın    inanmayın”açıklamasında bulunmuştu.Sigara bırakmasını sağlayacak paketi kargodan 19 TL karşılığında aldığnı belirten bir vatandaş, “Paketi açtığımda içerisinde 'carnation' isimli bir ilaç olduğunu, pakette ilacın kutusu haricinde her hangi bir kullanma talimatı bulunmadığını görerek şüphelendim ve kargo paketindeki gönderen adresine baktığımda dolandırıldığımı anladım.Kargo paketi üzerinde verilen iletişim bilgilerinden gönderene ait telefonu aradığımda cevap vermiyor ve telesekretere yönleniyordu.Bunun üzerine Sağlık Bakanlığını arayarak durumdan şikayetçi oldum. Bana söz konusu ürünü kesinlikle kullanmamamı, doktor muayenesi olmadan her hangi bir ilaç kullanılmaması gerektiğini vurgulayarak Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmam gerektiği söylendi” dedi.
ADEM DEMİREL
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.