Hemzeminde facia: 2 ölü, 12 yaralı

Hemzeminde facia: 2 ölü, 12 yaralı

Çumrada bir fabrikada çalışan işçileri mesai sonrası Konyaya getiren otobüs yük treninin altında kaldı. Kazada iki kişi hayatını kaybederken 12 kişi de yaralandı.

YÜK TRENİNİN ALTINDA KALDI

Çumra İlçesi Okçu Beldesi yakınlarında önceki gece meydana gelen tren kazasında tam bir facia yaşandı. Konya’da önceki gün sabah 4 servis otobüsü ile Çumra’da çalıştıkları fabrikada görevlerine giden işçiler aynı gün 20.30 sıralarında mesailerinin bitmesi ile otobüsler ile Konya’ya dönmek için yola çıktı. Ancak Mehmet Avcan’ın kullandığı 34 DVF 46 plakalı otobüs Okçu Beldesi yakınlarında bulunan hemzeminden geçtiği sırada hızla gelen yük treninin altında kaldı.
TREN ALTINDA SÜRÜKLENDİLER
Ulukışla-Konya seferini yapan makinist Hüseyin Işılak idaresindeki 63001 Sefer sayılı yük treninin altın kalan servis otobüsünde bulunan işçilerden Yaşar Leblebici ve Hüseyin Avni Çöl isimli işçiler olay yerinde, hayatını kaybetti. Otobüste bulunan işçilerden Ramazan Yaşayan, Rıfkı Yılmaz, Fatmaana Yeşilyurt, Murat Yağcı, Tuğba Uğurlu, Mahmut Altun, Hidayet Ersöz, Ömer Düz, Celalettin Güleç, Mehmet Ayalı, İbrahim Beyza ve Emrah Özcan ise ağır yaralandı.
DUALARLA TOPRAĞA VERİLDİLER
Hayatını kaybeden işçilerden Yaşar Leblebici memleketi Hadim İlçesi’nde Hüseyin Avni Çöl Çumra İlçesi Üçhüyük köyünde toprağa verildi. Kazayı duyan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise Pankobirlik ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep konuk’u arayarak kazadan duyduğu üzüntüyü dile getirirken, hayatlarını kaybeden işçilere Allah’tan Rahmet yaralılara acil şifalar diledi. Kaza ile ilgili soruşturmanın çok yönlü olarak devam ettiği öğrenildi.

Tren servis aracını biçti

Çumra’da bir fabrikanın işçilerini taşıyan servis otobüsü yük treninin altında kaldı. Korkunç kazada 2 kişi hayatını kaybederken 12 işçide ağır yaralandı.

Çumra İlçesi Okçu Beldesi yakınlarında önceki gece meydana gelen tren kazasında ilçede bulunan bir fabrikada çalışan işçileri taşıyan servis otobüsü yük treninin altında kaldı. Konya’da önceki gün sabah 4 servis otobüsü ile fabrikadaki görevlerine giden işçiler aynı gün 20.30 sıralarında mesailerinin bitmesi ile Konya’daki evlerine dönmek için aynı otobüslere binerek evlerine doğru yola çıktı. Fabrikadan çıkan otobüsler Okçu Beldesi yakınlarındaki tren yoluna geldiklerinde hemzemin geçidinden geçmeye başladı. Üç otobüsün hemzemin geçidinden geçmesinin ardından bu kez geçide Mehmet Avcan’ın kullandığı 34 DVF 46 plakalı otobüs girdi. Ancak o anda Ulukışla istikametinden Konya istikametine gitmekte olan makinist Hüseyin Işılak idaresindeki 63001 Sefer sayılı yük treni hemzemin geçidinin üzerinde bulunan servis otobüsünün arka kısmından çarparak otobüsü bir süre sürükledi.
Korkunç kazada otobüsten dışarıya savrulan işçilerden Yaşar Leblebici ve Hüseyin Avni Çöl olay yerinde hayatlarını kaybederken aynı kazada yaralanan işçilerden Fatmaana Yeşilyurt, Ramazan Yaşayan, Rıfkı Yılmaz, Murat Yağcı, Tuğba Uğurlu, Mahmut Altun, Hidayet Ersöz, Ömer Düz, Celalettin Güleç, Mehmet Avlar, İbrahim Beyza ve Emrah Özcan yaralandı. Yaralılar Ambulanslar ile Konya Numune, Meram Tıp Fakültesi ve Çumra Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. İşçilerde bazılarının durumlarının ağır olduğu öğrenilirken kaza ile ilgili soruşturmanın devam ettiği öğrenildi. İşçiler hemzemin geçidinde bulunan otomatik bariyerlerin arızalı olduğunu ve yolun yağan kar nedeniyle aşırı derecede kaygan olduğunu söylerken, Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise bariyerlerin çalıştığı ileri sürüldü. Yapılan yazılı açıklamada, Çumra-Arıkören hemzemin geçidindeki yolun, asfalt kaplama, görüş mesafesinin normal olduğu öğrenildiği belirtilerek, hemzemin geçitte bulunan, otomatik bariyer ve flaşör sistemlerinin ise olay esnasında yapılan kontrollerde çalışır vaziyette olduğu belirlendiği kaza ile ilgili soruşturmanın ise çok yönlü olarak devam ettiği bildirildi.
Öte yandan kazada hayatını kaybeden işçilerden Yaşar Leblebici Hadim İlçesi’nde, Hüseyin Avni Çöl ise Çumra İlçesi Üçhüyük köyünde toprağa verilirken kazayı duyan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise Pankobirlik ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’u arayarak taziyelerini bildirdi. Yıldırım’ın Konuk ile yaptığı görüşmede kazadan duyduğu üzüntüyü dile getirdiği, hayatını kaybeden işçilere rahmet yaralanan işçilere ise acil şifalar dilediği öğrenildi.
Konuk, fabrikada çalışan işçilerin müteahhit firmaya ait servis otobüsleri ile Konya’ya dönerken geçirdikleri kazadan duyduğu üzüntüyü dile getirirken hayatlarını kaybeden işçilere rahmet diledi. Konuk, yaralanan işçilerin sağlık durumları ile yakından ilgilenildiğini de ifade ederken işçileri için ne gerekiyorsa yapılacağını belirtti.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.