Hekim güven vermeli

Hekim güven vermeli

Sosyal Hizmet Uzmanı Refik Akten, sağlıklı bir tedavi süreci için doktorun hastayı etkin bir şekilde dinlemesi gerektiğini söyledi

Hasta-sağlık çalışkanı ilişkisi sempozyumla masaya yatırıldı. Sempozyumda konuşan Sosyal Hizmet Uzmanı Refik Akten, sağlıklı bir tedavi süreci için doktorun hastayı etkin bir şekilde dinlemesi gerektiğini söyledi


HEKİME YÖNELİK ŞİDDET KINANDI
İl Sağlık Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi işbirliğinde sağlık personelinin daha nitelikli ve donanımlı olması için “Hasta-Sağlık Çalışanı İlişkisinde Güncel Konular Sempozyumu” gerçekleştirildi. Sempozyumda hasta-doktor ilişkilerine dikkat çekilirken, son günlerde yaşanan hekime yönelik şiddet olayları ise bir kez daha kınandı.

DOKTORLARDAN İNSAF VE İRFANLI OLMASI BEKLENİYOR
İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, hastaların doktorlardan beklentisinin başında insaf ve irfan sahibi olmalarının geldiğini belirtti. Küçükkendirci, hekimlerinde başta güvenlik olmak üzere belli konularda sorunlarını giderilmesini istediğini aktardı. Sosyal Hizmet Uzmanı Refik Akten, insanlarla ilişkilerlerde iletişimin çok önemli olduğunu anlattı.

DOKTORLAR HASTAYLE EMPATİ KURMALI
İnsanların ‘sen’ dilini kullanmaktan kaçınması gerektiğini dile getiren Akten, “Bu açıdan doktor hastaya, ‘sen ne yaptın, sen bu duruma nasıl geldin, sen ne kullanıyorsun?’ Gibi söylemlerden kaçınmalıdır” dedi. Akten, sağlıklı iletişimin kurulamadığı için hekime güvenin azalabileceğine dikkat çekti.
 
İl Sağlık Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi işbirliğinde sağlık personelinin daha nitelikli ve donanımlı olması için “Hasta-Sağlık Çalışanı İlişkisinde Güncel Konular Sempozyumu” gerçekleştirildi. Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sempozyuma Vali Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Koordinasyon Şube Müdürü Mehmet Kaymakçı, Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin ve çok sayıda sağlık personeli katıldı.
Devletin görevinin vatandaşların rahatı, huzur ve güveni için kamu hizmetini yerine getirmek olduğunu ifade eden Vali Aydın Nezih Doğan, “Bu devletin en kolay işidir. Devlet görevini bu anlamda en iyi şekilde yerine getirmek için projeler geliştirmektedir. Bu anlamda Sağlıkta Dönüşüm Projesi hızla devam ediyor. Bu projeyle birlikte sağlıkta önemli değişiklikler yaşandı” dedi. Vali Doğan, sağlık müdürlüğünün yeni uygulamaya koyduğu kanserli hastaların evlerinden alınarak hastanelerde donanımlı şekilde tedavilerinin sağlanması projesinin de sağlıkta dönüşüm kapsamında önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, insanların huzur ve mutluluğunun sağlanmasında sağlık hizmeti verenlere büyük görev düştüğünü anlatarak, bu anlamda zaman zaman sağlık personelinin şiddette uğramasını ise bir kez daha kınadıklarını aktardı.
İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, hastaların doktorlardan beklentisinin başında insaf ve irfan sahibi olmalarının geldiğini anlatarak, şunları kaydetti: “Bunların yanında hekim tarafından sahiplenmek istiyorlar. Hizmet konforu istiyorlar. Kendisine ilgi gösterilmesini ve tedavi ücretlerinin iyileştirilmesini istiyorlar. Hekimler ise kariyer beklentisi içinde. Uzmanlıktan sonra eğitime devam etmek istiyorlar. Tıp fakültelerinin yeniden yapılandırılmasını, nöbet çizelgelerinin yeniden belirlenmesini ve kişisel güvenlik istiyorlar.”
Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Koordinasyon Şube Müdürü Mehmet Kaymakçı da, Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında yapılanları anlatarak, tedavi çeşitliğini ülke genelinde yaymak, bölgesel gelişimi sağlık alanında tamamlamak, maliyet-etkin sağlık hizmeti için hastane kampüsleri oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Kaymakçı bu ve buna benzer uygulamalarla vatandaşların sağlıkta memnuniyet oranını yüzde 35,9’dan yüzde 65,1’e çıkardıklarını aktardı.
Konuşmalarından ardında sempozyuma geçildi. Oturumun başkanlığını Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in yaptığı sempozyumda Finike Devlet Hastanesi Sosyal Hizmet Uzmanı Refik Akten, “Hastayla Empatik İletişim Nasıl Sağlanır” konusu hakkında bilgi verdi. İnsanlarla ilişkilerlerde iletişimin çok önemli olduğunu belirten Refik Akten, insanların ‘sen’ dilini kullanmaktan kaçınmak gerektiğini aktardı. Bu hitabın karşıdaki kişiyi suçlu duruma düşürdüğünü dile getiren Akten, “Bu açıdan doktor hastaya, ‘sen ne yaptın, sen bu duruma nasıl geldin, sen ne kullanıyorsun?’ Gibi söylemlerden kaçınmalıdır. Doktor hastayla empati kurmalıdır. Araştırmalarda bir doktor teşhis için hastaya 20 dakika ayırıyor, fakat hastalığının ne olduğunu anlatması için 1 dakikasını ayırıyor. Ve doktorların büyük çoğunluğu en çok zaman kayıplarının hastaya durumunun ne olduğunu anlatmakla geçtiğini belirtiyor. Bu yanlıştır. Doktor hastayı anlamalı, etkin şekilde onu dinlemeli, kendisine önem verildiğini hissettirilmesi gerekiyor” dedi.
HASAN AYHAN
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.