Hegem Başkanı Çolak, Türkiye'nin Yeni Suç Haritasını Açıkladı

Hegem Başkanı Çolak, Türkiye'nin Yeni Suç Haritasını Açıkladı

Hayatboyu Eğitim ve Şiddetle Mücadele Merkezi Derneği (HEGEM) Genel Başkanı Adem Solak, suçu önlemenin yerinin polis ve adli kurumlar değil, aile ve okullar olduğunu belirtti.

Hayatboyu Eğitim ve Şiddetle Mücadele Merkezi Derneği (HEGEM) Genel Başkanı Adem Solak, suçu önlemenin yerinin polis ve adli kurumlar değil, aile ve okullar olduğunu belirtti.

    HEGEM Başkanı Çolak, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında, 2012 yılı verilerine göre yaptıkları 'Türkiye’nin Suç Haritası' araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Adliye kayıtlarına yansıyan verilere göre; 2012 yılında Türkiye genelinde 3 milyon 285 bin 925 suç olayı meydana geldiğini belirten Solak, bu olaylarda yaklaşık 4,5 milyon kişinin adliye kayıtlarında fail olarak yer aldığını kaydetti. Mağdurların sayısının bu rakama dahil olmadığı bilgisini veren Solak, toplamda 21 milyon kişinin davalı ya da davacı olarak adli kayıtlara geçtiğini dile getirdi. Solak, bunun çok ciddi bir oran olduğunun altını çizdi.

    Toplam suç oranlarında Akdeniz Bölgesi'nin ilk sırada yer aldığını ifade eden Solak, onu Eğe ve Marmara’nın takip ettiğini belirtti. Solak, son 2 yılda suç oranlarının en fazla artan bölgelerin ise Güney Doğu, Eğe, Marmara ve Akdeniz olduğunu söyledi. Son 2 yılda suç olaylarının en fazla arttığı illerin başında yüzde 42,99 ile Kilis’in geldiğine işaret eden Solak, yüzde 32,64 ile Tekirdağ’ın ikinci, Sakarya’nın da yüzde 31.85 ile üçüncü sırada yer aldığına değindi.

    FAİLİ MEÇHULLERDE MARMARA İLK SIRADA

    2012 yılında Türkiye’de 691 bin 3 olayın faile meçhul kaldığı bilgisini veren HEGEM Başkanı Solak, ilk sırada Marmara Bölgesi’nin geldiğine işaret etti. Solak, onu Güney Doğu ve İç Anadolu Bölgesi'nin takip ettiğini kaydetti. En fazla faili meçhul olayın yaşandığı ilerin ise Kilis, Diyarbakır, Ankara ve İstanbul olduğunu belirtti.

    ÇOCUK MAĞDURİYETİ EN YÜKSEK OLAN BÖLGE EGE

    Solak, 2012 yılında çocuk mağduriyetinin en fazla yaşandığı bölgelerin ise sırasıyla Ege, İç Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz olduğunu söyledi. Bölgeler arasında çocuk mağduriyetinin en fazla yaşandığı illerin başında ise Isparta, Çankırı, Uşak, Bolu ve Düzce illeri geldi.

    Suç olaylarındaki artışın en önemli nedenlerinin başında aile yapısındaki değişimin geldiğine vurgu yapan Adem Solak, göç, eğitim sistemindeki eksiklikler, çevre ve kurumların yapısını da diğer faktörler olarak sıraladı. Solak, “Aile yapısında yaşanan hızlı değişim, göçle gelen ailelerin yeni ortamlarına uyum sağlamada sorun yaşamaları, teknolojik gelişime rağmen gençlerin bazı ihtiyaçlarının karşılanmasından yaşanan eksiklikler, arkadaş mahalle, medya ve internet gibi çevresel faktörler ile ilgili kurumların toplumun bu tür sosyal sorunlarına çözüm üretmede yetersiz kalması suç oranlarındaki artışın ön önemli nedenleridir.” diye konuştu.

    Türkiye’de 24 milyonun üzerinde çocuk olduğunu dikkat çeken Solak, ancak bu alanda çalışma yapacak kurumların kendisini yeterince rehabilite edemediğini savundu. Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın kurulmasının çok önemli bir adım olduğunu anlatan Solak, etkili sosyal politikalar üretmeye ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Suça karışan insanı sonradan değiştirmenin zorluğuna dikkat çeken Solak, , suçu önlemenin yerinin polis ve adli kurumlar değil, aile, okullar ve diğer kurumlar olduğunu belirtti. Yeni neslin çok hızlı bir zihinsel değişim geçirdiğine de işaret eden Solak, şiddete zihinsel olarak hazır bir gençliğin olduğunu, bunu önlemek için mutlaka çok ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.