"Hedefli reklamcılık"ta sosyal medya platformları öne çıkıyor

"Hedefli reklamcılık"ta sosyal medya platformları öne çıkıyor

Rekabet Kurumunun hazırlayarak kamuoyunun görüşüne sunduğu "Çevrim İçi Reklamcılık Sektör Ön İncelemesi Raporu"nda, sosyal medya platformlarının "hedefli reklamcılık" noktasında avantaj sağladığı ifade edildi.

Kurumunun internet sitesinde yayımlanan rapora ilişkin, son yıllarda çevrim içi reklamcılıkta ivmenin arttığı bildirildi. Bu nedenle rekabet hukukunun bu pazarlarda etkin ve doğru biçimde uygulanabilmesi amacıyla "Çevrim İçi Reklamcılık Sektör Ön İncelemesi Raporu" hazırlanarak kamuoyunun görüşüne açıldığı kaydedildi.

Raporda, sektördeki dinamikler ile davranışsal veya yapısal rekabet sorunlarının analiz edilmesinin ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin tespitinin hedeflendiği belirtildi.

Dijital ve sosyal medya platformlarına ilişkin konuların öne çıktığı raporda, YouTube'daki reklamların bağımsız hizmet sağlayıcılar tarafından doğrulanamaması ve ölçümlenememesine yönelik doğabilecek sorunlar ile Google'ın veri birleştirme uygulamalarının oluşturabileceği sıkıntılara dikkati çekildi.

Raporda, çevrim içi mecraların kullanım sıklığı ve amaçları da yer aldı.

Sonuç bölümünde ise sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştirilen görüntülü reklamcılığın, kullanıcıların zevkleri, ilgi alanları ve diğer kullanıcılar ile bağlantıları gibi detaylı ve çeşitli veri sağlaması ile "hedefli reklamcılık" noktasında diğer görüntülü reklamcılık mecralarına göre avantajlı olduğu ifade edildi. Ayrıca, Facebook, Instagram ve YouTube'un Türkiye'de en sık kullanılan uygulamalar olduğu ve rakipleriyle karşılaştırıldığında baskın seviyede kullanıcı kitlesine hizmet verdiği vurgulanan raporda, ön rapor sonucunda ulaşılan bulgu, tespit, değerlendirme ve politika önerilerine işaret edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.