Hedefe yaklaşıldı ..

Hedefe yaklaşıldı ..

Yılda yaklaşık 15 milyar adet yumurta üretimiyle dünyada 10. sırada yer alan Türk yumurta sektörü, 10 aylık süreçte 280 milyon dolarlık yumurta ihraç etti.

Yılda yaklaşık 15 milyar adet yumurta üretimiyle dünyada 10. sırada yer alan Türk yumurta sektörü, 10 aylık süreçte 280 milyon dolarlık yumurta ihraç etti.
    
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünya yumurta sektörünün önemli üreticilerinden biri olduğunu belirtti.
    
Sektörün, yılda yaklaşık 15 milyar adet yumurta üretimiyle dünyada 10. sırada olduğunu aktaran Sungur, Türkiye'nin bir çok ülkeye yumurta ihraç ettiğini söyledi.
    
Sungur, 2010 yılında 156 milyon, 2011'de ise yüzde 83'lük artışla 280 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını anımsatarak, şunları kaydetti:
    
''Bu yılbaşında ihracat hedefimizi 350 milyon dolar olarak belirlemiştik. 10 aylık sürece baktığımızda hedefe yaklaştığımızı görüyoruz. Aylık 30 milyon dolardan fazla ihracat yapıyoruz. Fiyatlar da inişli çıkışlı bir seyir izlemekte. Sektörde kriz denilen bir durum yok. Yıl sonunu karlılıkla kapatırız. Piyasalarda beklenmedik bir gelişme olmaz ise 2012 yılı için koyduğumuz 350 milyon dolarlık yumurta ihracatı hedefini tutturacağız.''
    
     -Ortadoğu Türk yumurtasını sevdi-
    
Türkiye'nin yılda 3,5 milyar adet yumurta ihracatı gerçekleştirdiğine dikkati çeken Sungur, Ortadoğu'nun yanında Avrupa Birliği ülkelerine de ihracat yaptıklarını aktardı.
   
İhracatın büyük bir kısmını, en önemli pazar olan Irak'a yaptıklarını vurgulayan Sungur, sözlerine şöyle devam etti:
    
''Bu ülkeyi sırasıyla Türkmenistan, Suriye, İsrail, Azerbaycan ve Libya gibi ülkeler takip ediyor. Bazı komşu ülke pazarlarına da girmeye çalışıyoruz. Bu ülkelerde Türk yumurtasının kalitesi tescillendi. İhracatımızda ve kalitenin artmasında üreticimizin büyük katkısı var. Biz de birlik olarak gerekli pazar araştırmalarını yapıp, piyasayı yakından takip ederek üreticimize destek olmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.