Hedef Avrasya birinciliği

Hedef Avrasya birinciliği

Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi 2011-2014 vizyonu ve amaçları hakkında bilgi veren Dr. Hüsnü Tekin, orta ve yüksek teknolojili ürünlerde Avrasyanın üretim üssü olmak istediklerini söyledi

Konya Sanayi Odası (KSO), Konya Ticaret Odası (KTO), Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi 2011-2014 ve Konya Özelinde Sektörel Stratejiler’ konulu toplantı yapıldı. Toplantı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr. Hüsnü Tekin, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Uzmanı Erhan Bayrak’ın katılımıyla MÜSİAD Konya Şubesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantı açılışında konuşan MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, “Bölgemizin gelişmesi ve küresel sanayide yer etmemiz için bu tür faaliyetlere ihtiyacımız her zaman olmuştur. Şehrimiz birçok alanda önemli fırsatları bulunuyor. Özellikle tarım alanındaki fırsatını iyi değerlendirmesi gerekiyor. 2011 – 2014 yıllarını kapsayan sanayi stratejisi önemli bir çalışmadır” dedi.
Odalar adına konuşan KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil de sanayinin çok önemli olduğunu belirterek, “Sanayi alanında ileriye yönelik stratejisi olmayan ülke ilerleyemez. Stratejilerimizi hep uzun yıllara göre hedefleyerek uygulamaya koymamız gerekir. Ülkemiz bir çok kriz yaşadı. Ancak her şeye rağmen ülkemiz ayakta. Hala sanayi alanında yatırımlar yaparak büyümeyi hedefliyor. Bu güzel bir gelişmedir. Ülkede üretim varsa ülke ayakta durabilir. Bizim üretim yapan sanayiyi oluşturmalıyız. Sadece hizmet montaj bizi ilerlemeyecektir” diye konuştu. Konya’nın sanayi alanında Türkiye’nin üretim yapan ilk 5 şehrinden biri olduğunu da dile getiren Tahir Büyükhelvacıgil, “Şehrimiz birçok olanağı bulunuyor. Global ekonomi çok acımasız. Bir sanayi işletme birkaç günde kurulmuyor. Uzun uğraş ve emek istiyor. Ancak global ekonomide tutunamazsa birkaç günde yok olabiliyor. Global ekonomiye yenilmemek için çalışmalarımızı ve hedeflerimizi birlikte ortaya koymalıyız. Konya bu alanda çok fırsatlı bir şehir. Şehrimizde 80 değişik sektörden işletme bulunuyor. Erkek ayakkabı üretiminde Türkiye birincisiyiz. 28 bin ile 32 arası KOBİ’miz var. Yani KOBİ’nin başkentiyiz. Bu fırsatlarımız sanayi stratejileriyle daha güzel noktalara getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.
‘KONYA SANAYİ ALANINDA ÖNEMLİ BİR MERKEZ’
Konya’nın her alanda olduğu gibi sanayi alanında da önemli bir merkez olduğunu aktaran Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr. Hüsnü Tekin, “Konya geçmişinden aldığı tarihsel güçle kendini her geçen gün geliştiriyor. Konya da birçok sanayi işletmesi bulunuyor. Ülkemizin sanayi gelişimine Konya’nın çok katsı bulunuyor. Konya’da sanayi işletme sayısı 2 bin 784. Sanayi üretiminde ülkenin yüzde 4’lük kısmını oluşturuyor. Bu da oranda ülkemizin 5 büyük şehri olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda Konya sanayi işletmelerinde bizim rakamlarımızla 59 bin çalışan bulunuyor. Otomotiv, makine, elektronik, beyaz eşya, tekstil-hazır giyim, demir-çelik alt sektörlerinin ele alındığı sanayi stratejisi belgesi Konya’nın bu seviyesini daha da ileriye taşıyacaktır” dedi.
Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi 2011-2014 vizyonu ve genel amaçları hakkında da bilgi veren Dr. Hüsnü Tekin, “Vizyonumuz, orta ve yüksek teknolojili ürünlerde Avrasya’nın üretim üssü olmak. Genel amacımız da ise 3 önemli madde bulunuyor. Bunlardan birincisi, becerilerini sürekli olarak geliştirebilen şirketlerin ekonomideki ağırlığının artırılması. İkincisi, orta ve yüksek teknolojili sektörlerin üretim ve ihracat içindeki ağırlığının arttırılması. Son olar da düşük teknolojili sektörlerde katma değeri yüksek ürünlere geçilmesidir. Hedeflerimizi uygulamaya koyacağız. Bu hedefler ülkemizin 2023 vizyonundaki adımlarımızdır. Her 6 ayda bir izleme oturumu yaparak gelinen noktaları değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.
MUSTAFA AKÇA
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.