Hava Sporları Merkezi Manisa’da Hava Spor Turizmini Canlandıracak

Hava Sporları Merkezi Manisa’da Hava Spor Turizmini Canlandıracak

Manisa’da sivil havacılık sporlarının geliştirilmesi amacıyla kurulacak Hava Sporları Merkezi’nin çalışmalarına başlandı.

Manisa’da sivil havacılık sporlarının geliştirilmesi amacıyla kurulacak Hava Sporları Merkezi’nin çalışmalarına başlandı. 1 milyon liraya mal olacak merkez, 2014 Mart ayında hizmete açılacak. 109 dönüm alan üzerinde kurulacak merkezde 370 metre uzunluğunda, 18 metre genişliğinde ve 50 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğinde iki pist olacak. İki kişilik uçaklar rahatlıkla iniş kalkış yapabilecek.

Manisa İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, merkeze bağlı Tekeliler köyünde yapılacak olan ve İl Özel İdaresi tarafından altyapı çalışmaları başlatılan Hava Sporları Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Burada gazetecilere yaptığı açıklamada, merkezin Manisa’nın sivil havacılığının hareket noktasını olacağını belirterek, “Burası rakam olarak bakıldığında 1 milyon liraya mal olacak görünmekle beraber esasında 3–4 milyon liraya mal olacak bir iş yapıyoruz. Burası, pist uzunluğu itibariyle iki kişilik özel uçakların kalkabileceği bir tesis olmakla beraber yerin seçilişi itibariyle ilerleyen günlerde gerekli istimlak yapıldığında, ufak uçakların dahi kalkabileceği imkana kavuşabilecek bir alan. Bizim istediğimiz gelişen, zenginleşen, güçlenen Türkiye ve buna paralel olarak gelişen, büyüyen, güçlenen ve büyükşehir olacak olan Manisa’da ülkeyi birinci lige çıkaracak farklı alanlarda da gelişmelerin sağlanması. Burada uçma dersi almak veya bu keyfi yaşamak isteyen, bu konuyla ilgili ziyarete gelenler için güzel sosyal tesisler olacak. Bu bölgemizi, Manisa’nın canlı bir hayatı haline getireceğiz.” dedi. İl Özel İdaresi olarak bütün altyapı çalışmalarını yapacaklarını aktaran Solmaz, “Bu tesis Manisa’ya kalacak. İhale aşamasına geldi. Bu konuda çok ciddi çalışıyoruz. Artık Manisa’da iki kişilik model uçaklarımız buraya rahatlıkla inebilecek. Bu hafta içinde ihalesini yapıp mart ayında hizmete açacağız. Merkezi, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü işletecek.” şeklinde konuştu.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nurettin Aytekin de, “Uçaklar için 350 metrekare hangar, 160 metrekare de idari bina olacak. Protokol gereği toprak işlerini Özel İdare olarak biz yapıyoruz. Bunları bitirdikten sonra kalan kısmı ise Özel İdare bütçesinden ayırdığımız 300 bin TL, 251 Bin Dev Öğrenci projesinden ayrılan 300 bin TL ve Zafer Kalkınma Ajansı’ndan sağlanan 500 bin TL ödenekle yapılacak.” dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.