Hasene Vakfı Konya   Şubesi hizmete girdi

Hasene Vakfı Konya Şubesi hizmete girdi

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’nın (IGMG) insani yardım kuruluşu olan ve "Mazlum ve Mağdurlar için El Ele" sloganıyla yola çıkan Hasene Vakfı’nın Konya şubesi İstanbul Caddesi’nde açıldı.

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’nın (IGMG) insani yardım kuruluşu olan ve "Mazlum ve Mağdurlar için El Ele" sloganıyla yola çıkan Hasene Vakfı, 643 şube, 38 bölge ve binden fazla gönüllüsü ile dünyanın farklı kıtalarında, farklı ülke ve bölgelerinde mazlum, mağdur ve muhtaçlara uzanan ilginin, şefkatin ve yardımın adı ve adresi olmaya devam ediyor. Hizmetin daha sağlıklı yürüyebilmesi için şubeleşme çalışmalarına hız veren Hasene, Türkiye'nin yanı sıra, Avrupa'nın ondan fazla ülkesinde, hatta Avustralya ve Kanada'da şubeler açmış ve gönüllülük esasına göre kurmuş olduğu temsilcilik ağı ile hizmet alanlarını büyütmeye devam ediyor.

whatsapp-image-2023-07-28-at-16-31-17-7.jpeg

Türkiye'deki çalışmalarını İstanbul genel merkezli yürüten vakfın 22 ilde temsilcilik ve şubesi bulunmaktadır. Mevcut şubelerine yenilerini ekleyen vakfın, Bursa ve Konya'da şube açılışı, Sivas'ta ise şube temel atma töreni gerçekleştirdi. Hasene Vakfi; kurban, kumanya, zekat ve fitre kampanyalarının yanı sıra yetim çalışmaları, su projeleri, acil yardım çalışmaları ve mobil hizmetler gibi birçok farklı alanda çalışmalar yapıyor.

whatsapp-image-2023-07-28-at-16-31-17-1.jpeg

Hasene vakfının Konya Şube’sinin açılışına Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Konya Emniyet Müdürü Engin Dinç, Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge, Selçuk Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Metin Aksoy, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Lütfi Yalman, Anadolu Gençlik Derneği Konya Şube Başkanı Durmuş Ali Kara, Konya STK Platformları Başkanı Adem Ceylan, İGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

whatsapp-image-2023-07-28-at-16-31-17-2.jpeg

KONYA’DA HAYIRLI ÇALIŞMALARA İMZA ATACAĞIZ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Hasene Konya Şube Başkanı Mehmet Şenel, “İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları Türkiye yapılanması çerçevesinde Konya şube binasının açılışı için bir araya geldik. Bu açacağımız hizmet binamızda Hasene yardım kuruluşumuzun çalışmaları Hennes hac umre ve seyahat ÜNİAD üniversiteler çalamamalarımızın yanı sıra kadın kolları çalışmaları teşkilatlanma çalışmaları eğitim çalışmaları sohbetler esnaf işveren buluşmaları gençlik çalışımları farklı kurslar ile Konyalı hemşerilerimize hizmet edeceğiz. Hasene Sosyal Yardımlaşma Derneği, “Mazlum ve Mağdurlar için El Ele” sloganıyla, dünyadaki ihtiyaç sahiplerine el uzatmak için kurulmuştur. Kelime olarak “iyilik, güzellik ve hayır” anlamlarına gelen HASENE, yeryüzünde iyiliğin ve güzelliğin artması, paylaşma, dayanışma ve yardımlaşmanın yeryüzüne hâkim olması için çeşitli alanlarda faaliyetlerini yürüteceğiz. İnşallah Allah rızası için en iyi çalışmaları yapmayı rabbim nasip etsin yeni hizmet binamız hayırlı olsun” ifadelerini kullandı

whatsapp-image-2023-07-28-at-16-31-17-3.jpeg

BİZLER AVRUPA’NIN MİSAFİRİ DEĞİL ASLİ UNSURLARIYIZ

Programda konuşan İGMG Genel Başkanı Kemal Ergün ise, İGMG teşkilatının yaptığı çalışmaları anlattı Ergün, “İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları ve Hasene Vakfı olarak. Dünyanın 5 ayrı kıtasında cami merkezli bir hayatı toplumda ve bireyde inşa etmek Hazreti Muhammed Mustafa efendimizin örnek ahlakını. Nüfuz ettirmek ve hayatı iman ve cihat perspektifinden düşündürecek nesiller yetiştirmek için gece gündüz gayret etmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda bizler 1969 yılından beri çalışmalarımıza devam ediyoruz. İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatlarının ilk ismi Türk İşçiler Birliği'dir. Ve 1969 Almanya'nın Nida Zaks'ın aşağı eyaletinde şubesinde camimizi açarak orada bu çalışmamıza başladık. O gün bu çalışmaları başlayanlar, nesillerini ve kültürlerini korumak için bu çalışmaları yaptılar. Ve o gün Almanya'ya Avrupa'ya İskandinav ülkelerine gidenler belki bir traktör parası almak, bir arsa almak için oraya gittiler. Ama hayallerinde orada kalmak yoktu misafir olmak vardı. Ekonomilerini güçlendirerek asli vatanlarına geri dönmek vardı. Ama kaderin de bir hikmeti, kaderin de bir cilvesi vardı. Âlemlerin Rabbi olan Allah ülkesinden oraya Müslümanları götürttü. Türkiyeli Müslümanlara belki ilkokul mezunu bile olmayan o insanlara teşkilat vesilesiyle öyle bir adanmışlık ruhu verdi ki ben yaşanabilir bir dünyayı inşa etmek için çalışacağım. Dünyayı yaşanabilmek için Hazreti Adem'den ve Havva'dan akraba olduğumuz bu insanları huzur ve barış içinde yaşayabilmesi için ter dökmem lazım. Mücadele etmem lazım. Ve bunu bir ibadet niyetiyle yapmam lazım. O insanları dönüştürdü ve Cenabıhak oraya traktör parası almak için gelen, arsa parası almak için gelen insanları orada yerleştirdi. Misafirlikten yerliliğe onları dönüştürdü. 60 yıldan bu yana artık orada kalan insanlar misafirliği bıraktı. Bizim kültürümüzde misafirlik üç gündür. 60 yıldan beri misafir olmaz. Biz o toplumun artık asli unsurlarıyız. Biz o toplumun mali aktörleriyiz. Bulunmuş olduğumuz ülkelerde bazen hastanede doktoruz. Mahkemede savcıyız. Polis karakolunda komiseriz. İş merkezlerinde iş insanıyız. Mahallede esnafız, marketçiyiz veya işvereniz, iş alanız. Dolayısıyla o topluma yük olan değil, o toplumun yüklerini alan insanlar olduk. Onun için Allah'ın kaderi ilahisinde. Buradan ekonomik kaygılarla giden bu insanlar bir tebliğci oldular, davetçi oldular. Emin olun buradan giden insanlar sayesinde yüzlerce insan Müslüman oldu. İslam'la tanıştı. İnşallah bundan sonra da aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz Konya’ya açılan yeni şube binamız hayırlı olsun” diye konuştu

Konya Valisi Vahdettin Özkan da, sivil toplum çalışmalarının önemine vurgu yaparak yeni açılan hizmet binası hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Yapılan konmuşların ardından edilen dua ile birlikte kurdele kesimi ile Hasene Vakfı yeni hizmet binası hizmete açıldı

SAİT ÇELİK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum